Skupština Kosova raspravlja u srijedu o hapšenju i deportaciji petoro turskih državljana sa Kosova, koje je uzburkalo kosovsku političku scenu.
Raspravu o slučaju uhapšenih i deportovanih radnika privatnih škola na Kosovu pod nazivom Mehmet Akif, bliskih pokretu bivšeg turskog imamam Fetulaha Gulena, zatražilo je 40 poslanika opozicije.
Prehodno je premijer Kosova Ramush Haradinaj izjavio u srijedu da su usled hapšenja i deportacije šestorice turskih državljana na Kosovu ugroženi međuinstitucionalni odnosi i povjerenje, s obzirom da o tome nije bio ranije informisan.
Premijer je kazao da su kosovske vlasti nakon ovog slučaja bile u komunikaciji sa institucijama Evropske unije i Vašingtonom, uvjerivši ih da će se svaka procedura nakon ove “nesreće” biti naprednija kada je u pitanju garantovanje ljudskih prava u svakoj situaciji.
“Važno je da dokažemo našu ozbiljnost bez obzira kroz šta prolazimo”, kazao je Haradinaj na konferenciji za medije nakon sastanka vlade.
Na sjednici vlade, Haradinaj je potvrdio ostavku ministra policije i to da je razrješio dužnosti šefa kosovske Obavještajne agencije Dritona Gashija. Za ovog drugog međutim, još nije stigla saglasnost od razrješenja od strane predsjednika Kosova, budući da direktora te agencije imenuju i razrešuju zajedno predsjednik i premijer Kosova.
Haradinaj nije htio da govori o tome kakva će biti odluka kosovskog predsiednika.
Prethodno je, govoreći o razlozima deportacije turskih državljana, a na osnovu izvieštaja Kosovske obavieštajne agencije, predsiednik Kosova Hashim Thaçi rekao je da je njihovo nezakonito djelovanje predstavljalo rizik po nacionalnu bezbjednost Kosova.
Iako je Thaçi rekao da je izvještaj agencije bio detaljan, on je dodao da Agencija i Ministarstvo unutrašnjih poslova trebaju do kraja dça pojasne detalje i postupke, te da u slučaju da je bilo povreda, odgovorni moraju da polažu račune. Thači je kazao da je linija između tretiranja nacionalne bezbednosti i zaštite ljudskih prava i sloboda stalna problematika u demokratskim državama.
Hapšenje i deportacija turskih državljala sprovedena je u koordinaciji kosovske Obavještajne agencije sa turskom, što je potvrdio i turski predsjednik Redžep Tajip Erdoan.
On je premijeru Haradinaju zamjerio što je smjenio dvojicu kosovskih zvaničnika koji su bili odgovorni za smjenu, navodeći da će za to “platiti”, ali i poručivši da ovo nije ni prva ni posljednja akcija hapšenja Gulenovih sljedbenika.