Evropska unija povukla je svog ambasadora iz Moskve i s njim intenzivno razgovara o odnosima s Rusijom nakon trovanja bivšeg ruskog špijuna.
Američki predsjednik Donald Trump razmišlja o izgonu nekih ruskih diplomata iz SAD-a u znak solidarnosti s Velikom Britanijom vezano za slučaj trovanja bivšeg ruskog dvostrukog špijuna u Engleskoj, objavili su neimenovani izvori.
Konačna odluka mogla bi ovisiti i o tome kako će europske prijestolnice odgovoriti na napad nervnim otrovom, kazao je izvor, a prenio Reuters.
Odluka bi mogla biti objavljena već u ponedjeljak.
Članice Europske unije prethodno su se suglasile da poduzmu dodatne kaznene mjere protiv Rusije za taj napad na bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegovu kćer Juliju, koji su u kritičnom stanju u bolnici otkad su pronađeni bez svijesti na klupi u Salisburyju 4. ožujka.
SAD se pridružio Britaniji u okrivljavanju Moskve za taj napad, no Rusija odbacuje svaku odgovornost.
I EU priprema mjere protiv Rusije
U međuvremenu je veleposlanik Europske unije u Rusiji, koji je prethodno pozvan na konzultacije u Bruxellesu kao reakcija na trovanje bivšeg ruskog špijuna, razgovarao sa šeficom europske diplomacije, objavio je ured Federice Mogherini.
Konzultacije s veleposlanikom Markusom Edererom “nastavit će se sljedećih dana”, dodaje se u priopćenju.
Istovremeno, nekoliko članica Unije najavilo je poduzimanje mjera protiv Rusije, poput protjerivanja diplomata, kao reakciju na to trovanje počinjeno s pomoću moćnog nervnog otrova poznatog kao “Novičok”.
Europska unija u međuvremenu je podržala Veliku Britaniju, koja sumnjiči Rusiju da je otrovala bivšeg ruskog špijuna i njegovu kćer na britanskom tlu, te najavila opoziv svojeg veleposlanika.
EU: ‘Rusija je vrlo vjerovatno odgovorna’
Prema stajalištu europskih čelnika, Rusija je “vrlo vjerojatno” odgovorna za napad nervnim otrovom u Velikoj Britaniji. Smatraju da nema “drugog vjerojatnog objašnjenja” osim onoga da je za napad odgovorna Rusija.
Službena Moskva izrazila je žaljenje zbog takvih reakcija i odluka Unije.
“Svakako nam je žao. Rusija apsolutno i nedvosmisleno nije povezana sa slučajem ‘Skripalj'”, poručio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Velika Britanija već je protjerala ruske diplomate, a to se spremaju učiniti i druge europske države. Hrvatski državni vrh u ponedjeljak će razgovarati o tome kako se postaviti prema Moskvi.
Kako će reagovati Hrvatska?
Upitan kako će reagirati Hrvatska, premijer Andrej Plenković potvrdio je da će državni vrh “vidjeti kako pokazati solidarnost s Velikom Britanijom”.
“Ovo je ozbiljan politički problem, koji ugrožava i krši međunarodno pravo i odgovarajuće konvencije o zabrani kemijskog oružja”, kaže hrvatski premijer.
U međuvremenu je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović čestitala ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu na izbornoj pobjedi te ga pozvala da posjeti Hrvatsku.
Dio europskih država, poput Italije, Grčke, Cipra i Austrije, ne želi eskalaciju u odnosima s Rusijom i poziva na oprez, ali istodobno i izražava solidarnost s Velikom Britanijom. Istovremeno su Sjedinjene Američke Države, Francuska, Njemačka i Velika Britanija osudile Rusiju za napad u Salisburyju.