Artan Murati iz Kosovskog demokratskog instituta (KDI), pojasnio je sve procedure i rokove za liberalizaciju viznog režima nakon usvajanja Demarkacije sa Crnom Gorom.
Prema njegovim riječima, sada je sve u rukama Komisije, Parlamenta i Savjeta EU.
Ovo su sve procedure prema Muratiju kroz koje če Kosovo proći da bi se najzad ukinule vize.
Pročitajte pojašnjenje Artana Muratija koje je oibjavio na svom facebooku:
Razjašnjenje o procedurama donošenja odluka EU u slučaju liberalizacije viza
Vize još nisu liberalizovane. Sa ratifikacijom Demarkacije, Kosovo je ispunilo jedan od dva preostala uslova. Ostaje da se vidi kakva je procjena EU o napretku Kosova u borbi protiv korupcije i kriminala.
Proceduralno, za viznu liberalizaciju u EU postoje tri glavna aktera: Komisija, Parlament i Savjet.
U početku Komisija ocjenjuje da li su ispunjeni svi uslovi za liberalizaciju.
Tada, Evropski parlament ovlašćuje nadležne parlamentarne komisije (LIBE – Odbor za građansko pravo, pravosuđe i unutrašnje poslove). Nakon toga, Vijeće usvaja pregovaračku poziciju, što otvara put za trijalog između Komisije, Vijeća i Parlamenta, koja je pristala na sadržaj teksta koji se potom stavlja na glasanje. Nakon teksta pregovaranja, prijedlog za liberalizaciju stavlja se na glasanje na plijenarnoj sjednici u parlamentu, gdje je potrebna kvalificirana većina. Istovremeno, Vijeće bi trebalo glasati o prijedlogu kvalificiranom većinom (55% zemalja EU koje predstavljaju 65% stanovništva).
Sva ova procedura može trajati od 6 do 9 mjeseci. Ako se procjeni da je Kosovo ispunilo sve kriterijume, do konačnog ukidanja viza za građane Kosova može doći na jesen ove godine.