Zemlje Zapadnog Balkana biće deo Evropske unije, ali proces proširenja je proces zasnovan na zaslugama, poručila je šefica Kancelarije EU na Kosovu Nataliya Apostolova nakon što je u Strazburu usvojena nova Strategija za Zapadni Balkan, javlja Anadolija.
Apostolova je na konferenciji za novinare istakla da će zemlje Zapadnog Balkana biti dio EU i da je to jasno rečeno u Strategiji koja je danas usvojena, te je naglasila da su za Kosovo uslovi na putu evrointegracija isti kao i za druge države regiona.
“Nema razlika između Kosova i drugih zemalja regiona, perspektiva je ista, uslovi koje treba realizovati i ispuniti su isti i posvećenost i podrška od strane EU za svakog je ista. Kao drugo, proces proširenja ostaje proces zasnovan na zaslugama, nema automatizma i nema unapred određenog roka, koraci u procesu zavise od partnera i njihove spremnosti da realizuju zadatke”, kazala je Apostolova.
Ona je istakla da EU ne može da uvozi bilateralne probleme, te da zemlje regiona moraju imati dobrosusjedske odnose.
“Kosovo i Srbija treba da intenziviraju napore da normalizuju odnose. Za obe zemlje nema, niti će biti drugog alternativnog puta što se tiče njihove evropske budućnosti”, kazala je ona.
Po njenim riječima, za Kosovo je urgentno pitanje reforma pravosuđa, kao i dobra vladavina, te zajednički rad na pomirenju i dobrosusjedskim odnosima. Apostolova je kazala da to znači nezavisniji i efikasniji pravosudni sistem i odlučniju borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, a Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koji je stupio na snagu 2016. predstavlja okvir za te reforme.
Takođe, istakla je da je važno da Kosovo poštuje preuzete obaveze, kao što je obaveza prema Specijalizovanim vijećima, koja se pominju u Strategiji. Kada je riječ o demarkaciji granice sa Crnom Gorom to je, kazala je Apostolova, važno pitanje, jer se i u Strategiji u dijelu koji govori o granicama naglašava da se problemi oko granica moraju riješiti na putu približavanja u EU.
“Svi ovdje prisutni ambasadori, zajedno sa međunarodnim partnerima, ponavljaju poruku Vladi i Skupštini koliko je važno da se rješi pitanje demarkacije granice. Svi dobro znate da to nije političko pitanje, crnogorska strana je ratifikovala sporazum i to je prosto unutrašnje političko pitanje koje Kosovo mora da rješi”, istakla je ona.
Istovremeno je podsjetila i da demarkacija nije jedini uslov za viznu liberalizaciju za Kosovo, jer ostaje i uslov borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.