U mjestu Dinoša, nadomak Podgorice, ovih dana posjetioci su u prilici da posmatraju prirodni fenomen, rijedak na ovim prostorima. Iz stabla murve, stare preko 150 godina, izvire voda. Ova pojava je prisutna u periodu velikih kiša.
Na oko šest kilometara od Podgorice, u mjestu Dinoša, na jednom dijelu gdje se nalazi veliki broj drveća i stabala, raste stablo murve, koja je iz porodice dudova, a iz kojeg izvire voda. Stručnjaci i žitelji ovog mjesta uvjereni su da je riječ o vodoizvorištu, koje je tačno ispod korijena stabla. Godinama, voda je tražila svoj put i našla ga kroz stablo ovog drveta.
Probijanje vode kroz stablo
Pojava je toliko popularna da u danima kada dođe do probijanja vode kroz stablo, mnogi žitelji ovog mjesta, turisti, mediji i drugi dolaze da prate kako uživo izgleda prirodni fenomen.
Sve nastaje usljed velikih količina padavina, tačnije u proljećnim i jesenjim mjesecima. Ovo se dešava samo prilikom dugotrajnijih pojava jačih podzemnih voda koje izlaze na površinu tokom trajanja duže kišne sezone pod pritiskom, a takav slučaj se desio prvog vikenda februara ove godine.
Pojava u posljednjih 25 godina
Emir Hakramaj, žitelj Dinoše, i neko ko je skoro uvijek prisutan kada dođe do “probijanja” vode kroz stablo murve, u razgovoru za AA kaže da u ovom dijelu Dinoše ima dosta izvora i da je riječ o posebnom slučaju.
“U ovoj okolini ima dosta podvodnih izvora, a rezultat tih izvora koji se godinama probijao kroz ovo stablo jeste i ovaj prirodni fenomen. Dosta je neobično. Ovo se dešava kada su obilne kiše i to kada pada bar dva ili tri dana kiša. Ali ne traje dugo. Ovo je počelo da se dešava zadnjih 25 godina. Inače, riječ je o stablu murve i staro je oko 150, ako ne i više godina”, kaže Hakramaj.
Na mjestu oko stabla gdje dolaze brojni zainteresovani posjetioci da posmatraju ovaj izvor, najviše se zadrže djeca, mještani Dinoše. Oni sa uživanjem igraju pored stabla, a s vremena na vrijeme i popiju vodu upravo iz stabla murve.
Emir Hakramaj poručuje da mještani rade na zaštiti i očuvanju ovoga drveta.
“Ovaj dio nije ograđen, već je ostavljen kao prirodni park, da ljudi mogu da slobodno dođu i vide ovo šta se dešava”, ističe Hakramaj.