Ostrvce u kanadskom zaljevu Mahone u Novoj Škotskoj preko dva stoljeća “pali” maštu tragača za blagom. Posljednji su se u potragu dali braća Lagina o čijim je istraživanjima snimljena i dokumentarna serija.
Oak Island, ili u prevodu Hrastovo ostrvo, ostrvce je u privatnom vlasništvu od oko 57 hektara. Iako sitan, tajna koju krije za neke je i danas najveća misterija.
Ostrvo je smješteno 200 metara od južne obale Nove Škotske u Kanadi. Uglavnom je prekriveno gustom šumom i jedno je od 360 ostrva zaliva Mahone. U ostrvskoj grupi definitivno Oak Island “ubire” najveću slavu. Naime, postoje brojne teorije o skrivenim blagima i raznim artefaktima koji se na njemu navodno mogu otkriti.
Lovci na misteriozna blaga uglavnom se koncentriraju na predio Money Pit, formaciju stijena nazvanu Nolanov krst, plažu kod Smithove spilje i male močvare koja tvori trokutastu formaciju.
Potraga za skrivenim blagom Hrastovog ostrva zapravo je započela 1795. godine kada je 18-godišnji Daniel McGinnis vidio svjetla iz smjera ostrva. To ga je zaintrigiralo. Na jugoistočnom dijelu ostrva naišao je na čistinu u čijem je središtu bila kružna udubina, a iznad nje je, na stablu, improviziran kran. Sljedeći put, prepun utisaka, vratio se na ostrvo povevši sa sobom prijatelje Johna Smitha i Anthonyja Vaughna. Počeli su kopati i samo metar ispod površine naišli su na kamenu ploču. Maknuli su je i nastavili s kopanjem. Svaka tri metra naišli bi na sloj trupaca što im je sugeriralo da se negdje dolje zaista nalazi nešto značajno ili vrijedno. No, nakon desetak metara su odustali i napustili ostrvo bez ičega.
Vijest o njihovom pokušaju munjevito se proširila pa dospjela i u lokalne novine. Osam godina kasnije to je ponukalo tvrtku “Onslow Company” da se okuša u potrazi. Uz već deset iskopanih metara, rupu su produbili za još 18. I oni su svaka tri metra nailazili na sloj trupaca, a pri samom kraju naišli su na sloj ugljena, lijepila i kokosovih vlakana.
Na dubini od 27 i po metara napokon su naišli na kamen na kojem su bili neobični simboli. No, iskopina je opet napuštena nakon što ju je poplavila voda.
Godinama kasnije, 1849., u iskopu se odlučila okušati kompanija “Turo”. Nakon mukotrpnog bušenja naišli tek na metal, hrastovinu i sloj gline debeo oko 2 metra. Tu su i oni odustali, a ponovno se pokušalo 1861. Tada se dno iskopa jednostavno urušilo, no ostalo je nepoznato je li to bilo zbog prirodne šupljine, ili se radilo o svojevrsnoj zamci. Tada je zabilježen prvi smrtni slučaj – jednog je radnika ubila pumpa koja je eksplodirala.
Još su neki pokušavali bušiti iskopinu te je više neuspješnih pokušaja zabilježeno sve do ’60-ih godina prošlog stoljeća.
Godine 1931. William Chappel iskopao je sjekiru, alat sa šiljkom i sidro. No, s obzirom na brojne prethodne iskope, Chappel nije mogao procijeniti o čijim se predmetima radi. Gilbert Hedden bio je toliko fasciniran cijelom pričom da je otkupio dio otoka, no njegovi iskopi nisu polučili nikakav uspjeh.
Do 1967. godine rupa je bila duboka čak 72 metra. U nju je spuštena kamera koja je navodno snimila ljudske ostatke, drvene kovčege i alate. No, kvaliteta snimke bila je toliko loša da ti navodi nikada nisu provjereni.
Neki su uvjereni da se u njoj nalaze Shakespeareovi rukopisi, templarsko ili masonsko blago ili pak dragulji Marije Antoanete. Neki pak tvrde da se radi o mjestu potonuća vikinškog broda čime objašnjavaju redove trupaca na koje su nailazili istraživači. O misterioznom i za sad nepronađenom blagu napisano je više od 50 knjiga, a snimljen je dokumentarni reality show koji prati istraživanje braće Lagina.
Marty i Rick Lagina, Amerikanci iz Kingsforda u Michiganu, postali su opsjednuti pričom o blagu na Oak Islandu nakon što su još 1965. godine kao dječaci u Readers Digestu pročitali članak o iskopima i istraživanju porodice Restall.
Javili su se Oak Island Toursu, firmi koja je vlasnik većine ostrva. Kako zanimanje za tajnu ostrvkog blaga s godinama nije splasnulo, kupili su udio u vlasništvu, a brzo im se javila firma Prometheus Entertainment i ponudila da o njihovoj potrazi za blagom snime reality. Kontaktirali su oca i sina Dana i Davea Blakenshipa, stanovnike ostrva koji tragaju za blagom još od 1960-ih, i s njima ujedinili snage.
Rick je umirovljeni poštar i odlučan je u namjeri da pronađe blago. Marty, inače biznismen i milioner, finansijski podržava projekt nada se da će ostrvo pretvoriti u turističku destinaciju.