Grupa ronilaca otkrila je prolaz koji spaja dvije podvodne šupljine u Meksiku za koju se sada smatra da je najduža podvodna pećina na planeti. Kako se vjeruje, ovo otkriće moglo bi da baci novo svjetlo na civilizaciju drevnih Maja.
z projekta “Gran Acuífero Maya”, koji je posvećen proučavanju i očuvanju podvodnih terena poluostrva Yucatan, navedeno je da se radi o pećini dugoj 347 kilometara koja je otkrivena nakon višemjesečnih pretraživanja podvodnih kanala.
Nedaleko od Tuluma, grupa ronilaca je otkrila da je sistem pećina Sac Actun dug 263 kilometara, povezan sa Dos Ojos sistemom koji se proteže na 83 kilometara.
Guillermo de Anda, direktor i podvodni arheolog tima “Gran Acuífero Maya”, rekao je da će nevjerovatno otkriće pomoći boljem razumijevanju bogate kulture regiona, na kojem je dominirala civilizacija Maja prije španskih osvajanja.
– Omogućuje nam da mnogo bolje razumijemo kako su nastali rituali, sveta mjesta i velika naselja iz perioda prije dolaska Španaca – rekao je De Anda, prenosi Blic.
Poluostrvo Yucatan prekriveno je monumentalnim relikvijama Maja, čiji su gradovi bili povezani širom mrežom rudnika povezanih sa podzemnim vodama, poznatih kao kenote. Neke od njih su stekle i poseban vjerski značaj za Maje, čiji potomci i danas žive u ovim predjelima.