Kosovo nije Sirija da bi se oko njega angažovali svi globalni akteri, Kosovo je evropsko pitanje, izjavio je predsjednik Kosova Hashim Thaçi na prijemu za predstavnike medija povodom novogodišnjih praznika u četvrtak popodne.
To je bio njegov komentar o spremnosti Rusije da se uključi u proces dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, kako je to izjavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tokom jučerašnje posjete Moskvi.
“Kosovo se ne nalazi u 1998. ili 1999. godini, kada je bilo potrebno angažovanje cijelog međunarodnog faktora, kao u Rambujeu. Takođe se ne nalazi ni u periodu od 2005. – 2008. kada su se vodili pregovori o političkom statusu. Mi smo suverena i nezavisna zemlja i konačne odluke i dobrosusjedskim odnosima donosimo mi sami, kao Kosovo. Ali, adresa koja olakšava i vodi dijalog je Brisel, dakle EU, u kojoj težimo i mi i Srbija da se učlanimo”, kazao je Thaçi.
On je ponovio da je i u Wašingtonu zatražio da se Sjedinjene Države direktno uključe u dijalog, za šta je dobio potvrdu SAD-a, naglašavajući da je podrška te zemlje dijalogu do sada i postojala.
“Želim da vjerujem i da će Rusija nakon okončanja ovog procesa odigrati svoju ulogu tako što neće uložiti veto u Savjetu bezbjednosti na članstvo Kosova”, dodao je Thaçi.
On je ponovio da proces dijaloga ulazi u konačnu fazu, a da to podrazumijeva ili recipročno priznanje Kosova i Srbije, ili okončanje procesa sa pravom Kosova da se učlani u UN.
“Svaki sporazum između Kosova i Srbije, kao dve suverene zemlje, mora da bude priznato i za Evropsku uniju i za UN, kao i za one koji trenutno ometaju članstvo Kosova u UN”, istakao je Thaçi.
Thaçi je govorio i o peticiji ratnih veterana Oslobodilačke vojske Kosova, koja je u srijedu sa više od 15.000 potpisa predata Skupštini, a kojom veterani zahtjevaju ili da se to pitanje vrati na nulu, ili da se u zakonu uključe zločini ostalih zajednica.
Thaçi je ponovio da je Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu istorijska nepravda, ali da je formiran radi očuvanja partnerstva sa SAD-om, NATO-om i EU.
“Kao predsjednik zemlje, ali i ranije, nisam se vodio angažovanjem, odlukom ili uvjerenjima ikakvog udruženja, singikata ili partijskog programa, već državnim i društvenim interesima. Prema tome, takve inicijative (peticija) su nezavisne, bez ikakvog uticaja institucija. Skupština je ta koja je odlučila o osnivanju, i Skupština je ta koja će da odgovori na peticiju”, kazao je Thaçi.
Govoreći i o pitanju ratifikacije demarkacije granice sa Crnom Gorom, što je jedan od posljednjih uslova Kosovu za ukidanje viznog režima sa EU, a za šta nedostaju glasovi, predsjednik Thaçi je rekao da raspoloženje među političkim predstavnicima na Kosovu raste da se ovaj sporazum ratifikuje.
U slučaju da se to ne desi za 40 dana, rekao je, “to će Kosovo mnogo koštati”.
“Vjerujem da će se narednih nedjelja pronaći jedno rješenje i da ćemo pitanje ratifikovati u Skupštini”, kazao je on.
Thaçi je takođe istakao i da se u prvoj polovini slijedeće godine može očekivati zvanično formiranje Vojske Kosova.