Ovom prilikom, Hoxhaj je rekao da Srbija sa njenom agresivnom kampanjom protiv priznavanja Kosova otrkriva svoj realan stav u odnosu sa Zapadom i time potvrđuje da je izvor nestabilnosti.
“Kao suverenu i nezavisnu državu Kosovo je do sada službeno priznalo 115 država svijeta. Takođe, Kosovo je učlanjeno u 67 evropskih i svjetskih organizacija, što pokazuje da je integracija naše zemlje u međunarodne sisteme nezaustavljiv proces i, u geopolitičkom smislu, konačna činjenica. Svima u Evropi i svijetu je to jasno izuzev Srbiji koja, lansirajući lažne vijesti i kampanje bez efekta, razotkriva svoj pravi karakter u odnosu na Zapad i predstavlja sebe kao izvor nestabilnosti Balkana”, rekao je Hoxhaj.
On je na to dodatno ironizirao sa ministrom spoljnih poslova Srbije, rekavši da mu za novogodišnje praznike može pokloniti kompletan dosije sa priznanjima i učlanjenjima Kosova.
“Kada god to poželi, ministar Dačić od nas može dobiti kompletan dosije sa svim priznanjima i svim učlanjenjima Kosova u međunarodne organizacije. Možda bi to mogao biti naš poklon Ivici Dačiću za novogodišnje praznike”, dodao je on.
Hoxhaj je potencirao da kada se radi o normalizaciji odnosa, Kosovo ima tri cilja.
“Puna normalizacija odnosa Kosova i Srbije ima tri cilja. Prvi je učlanjenje Kosova u UN, drugi – uspostavljanje diplomatskih odnosa kao akt međusobnog priznavanja, i treći – međusobno priznavanje”, zaljučio je Hoxhaj što se tiče odnosa sa Srbijom.
S druge strane, na pitanje o odnosima sa Crnom Gorom i problema demarkacije sa tom državom, Hoxhaj je rekao da bez obzira na problem demarkacije granice, odnosi Crne Gore i Kosova su najbolji mogući.
“Kosovo Crnu Goru vidi kao zemlju koja će, zajedno sa Albanijom, biti prva naredna članica EU, što je veoma važna vijest za Balkan, baš kao što je članstvo Crne Gore u NATO-u bio najznačajniji događaj za naš region u 2017. Vlada Kosova je, zajedno sa pratećim izvještajem, kosovskoj Skupštini nedavno ponovo proslijedila sporazum potpisan 2015. Demarkacija granice sa Crnom Gorom stvar je unutrašnjeg konsenzusa Vlade Kosova, odnosno stranaka koje čine Vladu premijera Ramusha Haradinaja. Riječ je, dakle, o razlikama između partija i parlamentarnih grupa u Skupštini Kosova, a ne o otvorenom međudržavnom pitanju”, rekao je Hoxhaj za “Pobjedu”.