Još 1995. godine 14 vukova pušteno je u nacionalni park Yellowstone, nakon punih 29 godina od kada su tamo bili posljednji put. Htjelo se vidjeti kakve promjene mogu nastupiti u parku, ali niko nije očekivao čudo koje su vukovi donijeli.
Počelo je njihovim lovom na jelene što je dovelo do drastičnog smanjenja populacije jelena. Prisustvo vukova natjeralo je jelene da se skrivaju i da ne zalaze u dijelove parka gdje vukovi obitavaju.
Činilo se da će eksperiment završiti loše i mnogo je ljudi bilo zabrinuto, ali su se kasnije desile zadivljujuće promjene. Zahvaljujući odsustvu jelena, ti dijelovi parka su se počeli obnavljati. Šuma i vrbe su počele cvjetati, što je bio početak prekrasne transformacije kompletnog parka. Sa šumom i grmljem, procvjetalo je i puno bobičastog voća, a došli su i novi insekti.
Nakon toga su i razne vrste ptica imale razlog da se smjeste u ovaj park. S većom šumom došli su i novi stanovnici kao što je dabar, koji je do tada bio istrijebljen na tom području. Dabrovi su radili svoj posao i sagradili brane, koje su odvajale dijelove rijeke i parka što je privuklo razne gmizavce.
Vukovi su ubijali i rivale kojote, a kao rezultat toga povećala se populacija zečeva i miševa što znači i dolazak više jastrebova, crvenih lisica, jazavaca i lasica u park. Čak su došli i bjeloglavi orlovi i gavrani. Najinteresantnije u cijeloj priči je da su vukovi čak uspjeli utjecati i na ponašanje rijeke u parku. S više ravnoteže između predatora i lovine, omogućeno je doseljavanje novih životinjskih vrsta i smanjila se erozija tla do koje je došlo zbog pomanjkanja vegetacije.
Vukovi nisu samo transformirali veliki ekosistem nacionalnog parka Yellowstone, oni su svojim dolaskom potpuno promijenili izgled parka. Ovo je još jedan dokaz koliko su životinje potrebne u našim životima, bilo u prirodi ili kao kućni ljubimci.
Svako ima svoju ulogu, a ovi vukovi su se namnožili i izgradili cijeli prekrasan nacionalni park Yellowstone.