S hladnijim vremenom počinje sezona najčešće zarazne bolesti kod ljudi – prehlade. Važno je znati da je to akutna virusna infekcija, da je, kao uostalom i gripu, uzrokuju virusi pa antibiotici nisu lijek za te boljke.
Povišena temperatura
– Najčešći su dinovirusi, odnosno upale nosa, nosne sluznice, sinusa, ždrijela, a tu je i značajna virusna upala gripa i 90 posto upala koje nama dolaze su virusne upale. Antibiotici ne djeluju na viruse, a virusna gripa ima svoj tok. Obično traje od 3 do 5 dana, maksimalno sedam.
Virusna gripa počinje sa simptomima koji mogu biti lakši ili teži, kao što su povišena temperatura, bolovi u mišićima i zglobovima, nekad mučnina, povraćanje, proljev, glavobolja – kaže u izjavi za “Dnevni avaz” doc. dr. Zaim Jatić, predsjednik Udruženja porodične/obiteljske medicine Kantona Sarajevo.
U takvim situacijama, napominje dr. Jatić, treba razlučiti radi li se o bakterijskoj ili o virusnoj upali. Ako je bakterijska upala, onda je najčešće potreban antibiotik.
– To ćemo znati ako simptomi traju duže od pet dana, stalno se pogoršavaju, ako se pojavi otok limfnih čvorova na vratu, gnojni sekret na krajnicima i ždrijelu. Antibiotik treba uvijek uzimati prema preporukama ljekara i vrlo je važno držati se preporučene dužine trajanja terapije. No, nikako ne treba žuriti s antibioticima, treba biti strpljiv, obarati temperaturu, popratne simptome ublažavati paracetamolom, unositi dosta tekućine u obliku čajeva, voćnih nezaslađenih sokova, vode, pileće supe. Uz mirovanje od dan-dva, simptomi će proći.