Erald Selca iz Barana kod Peći, inače ratni veteran Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), u petak je bio među prvim potpisnicima peticije koja od Skupštine Kosova zahtjeva da se izmjeni Zakon o Specijalnom sudu za ratne zločine (Specijalizovana vijeća i Specijalizovano tužilaštvo), a “zbog diskriminatornog pristupa prema Kosovu”.
Potpisivanje peticije koja će biti predata Skupštini organizovale su poslijeratne organizacije OVK-a.
Seljca smatra da je ovaj sud nametnut i nepravedan, te dodaje da bi jedan takav sud trebalo da postoji i za Srbiju. On očekuje da će Skupština Kosova ponovo razmotriti ovaj zakon, i u njega uvrstiti zločine koje je počinila srpska zajednica nad albanskim stanovništvom.
“Ovo nametanje Evrope i djela međunarodne zajednice je nepravedno. Oni sude žrtvi, a pravdaju dželata. Borba OVK je bila čista i pravedna. Mi se nismo borili protiv srpske manjinske zajednice, već smo se borili protiv ubilačkog aparata Slobodana Miloševića, njegovih uniformisanih snaga. Zločine je ovde počinila Srbija”, kazao je Selca.
Organizator peticije, potpredsjednik Udruženja veterana OVK-a Nasim Haradinaj, tvrdi da do formiranja ovog suda nije trebalo da dođe uopšte, a da sada već formirani sud krši ljudska prava.
“Mi se ne plašimo pravde, ali, tražimo da se ispočetka usvoji cio zakon o Specijalnom sudu, ili da se on promjeni i dopuni. Zločin nema ime i naciju”, istakao je.
Haradinaj je dodao da se peticija potpisuje širom Kosova i nada se da će biti uzeta u obzir nakon prikupljenih deset hiljada potpisa.
Organizatori navode da je i ranije postojala inicijativa da se organizuje potpisivanje ove peticije, ali da za to “nije bilo dovoljno sluha”.
Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu osnovan je nakon izvještaja Saveta Evrope u kojem je švicarski senator Dik Marti govorio o navodnim “zločinima pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) počinjenim nad etničkim manjinama i političkim rivalima” od 1998. do kraja 2000. godine.
Pokretanje peticije dolazi u vrijeme kada je Specijalni sud za ratne zločine postao funkcionalan u Hagu i spreman da primi prve optužnice.
Portparolka Specijalizovanih veća Avis Beneš za Radio Slobodna Evropa je rekla da ovo veće nije u poziciji da zna koje osobe i koje nacionalnosti će biti predmet istraga Specijalizovanog tužilaštva.
Kako je navela, aktuelni zakon se ne odnosi na određenu etničku pripadnost, već se ističe da Specijalizovana veća imaju nadležnost “nad licima koja su državljani Kosova/Savezne Republike Jugoslavije ili nad licima koja su izvršila krivična djela iz njihove stvarne nadležnosti nad licima koja su državljani Kosova/Savezne Republike Jugoslavije gde god da su ta krivična djela izvršena”.
U nedavnom intervjuu za RSE, predsjednica Suda Ekatarina Trandafilova izjavila je da je shvatanje da će kosovska Specijalizovana veća goniti pripadnike OVK-a ili bilo koju etničku zajednicu pogrešno i neosnovano.
“Kosovska Skupština je glasala za zakon o individualnoj odgovornosti onih koji su počinili zločine, bez obzira na njihovu uključenost u bilo kakvu organizaciju, ili na njihovu etničku pripadnost. Zakon je jasan, svako ko je kosovski državljanin, ko je počinio zločine koji su pod našom jurisdikcijom, u odgovarajućem vremenskom i teritorijalnom okviru biće pod istragom i gonjen. I svako, bez obzira na državljanstvo, bez obzira na nacionalnost, ko je navodno počinio zločine nad narodom sa kosovskim ili jugoslovenskim državljanstvom, takođe će odgovarati za to”, kazala je ona.
Bekim Blakaj iz Fonda za humanitarno pravo u Prištini, međutim, sumnja da će drugi zločini, osim onih iz izvještaja Dika Martija biti predmet Specijalizovanih veća. On isto tako sumnja i da će ova peticija donijeti bilo kakve promjene u zakonodavstvu, iako možda organizatori misle da su uticajniji nad novom vladom.
“Ja često u šali kažem da je moguće da se u optužnici nađu pripadnici srpske etničke zajednice ukoliko se dokaže da su bili članovi OVK-a. Glavna nadležnost vijeća je da će procesuirati samo zločine koji će biti predmet izvještaja Savijeta Evrope, a to praktično znači da će sud biti jednostran i da će biti optuženi samo pripadnici OVK-a koji su počinili zločine. Ne vjerujem da će ova peticija, bez obzira što će se prikupiti više od deset hiljada potpisa, uspijeti da mjenja bilo šta jer mislim da nema takvih mogućnosti. Možda je ovo samo neki probni balon, neki spoljašni pritisak na Specijalizovana vijeća, ali ne vjerujem da će ovo imati bilo kakav praktični efekat”, smatra Blakaj.
Specijalni sud ima nadležnost nad zločinima protiv čovječnosti, ratnim zločinima i drugim krivičnim djelima prema kosovskim zakonima, a koji se povezuju sa navodima Dika Martija.
Nakon njegovog formiranja, uslijedio je talas nezadovoljstva na Kosovu te je bilo i zahtjeva poslanika, ali i udruženja porodica poginulih boraca, da se ponovo razmotri zakonodavstvo o sudu, zbog toga što se bavi samo pojedincima iz OVK-a, ali ne i zločinima srpskih snaga.