Na međuvladinoj konferenciji u Bruxellesu u ponedeljak otvoreno je Poglavlje 6 – pravo privrednih društava i Poglavlje 30 – ekonomski odnosi s inozemstvom, a Srbiji je poručeno kako se “u budućnosti mora usmjeriti prije svega na područje vladavine prava i na normalizaciju odnosa s Kosovom”.
Europski povjerenik za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn rekao je kako je “Srbija na te dvije stvari radila”, ali da “još ima izazova” te da se “otvaranje poglavlja ne može postići bez opipljivog fokusiranja na vladavinu prava i dijalog s Kosovom”.
Vučić je za RTS rekao kako “nema iluzija” da Beograd mora puno raditi da bi potpuno promijenio naslijeđeni politički utjecaj na neefikasno pravosuđe, te da će, glede zaštite nacionalnih manjina, od Bruxellesa “tražiti da ukažu na koji model iz regije i na koje članice EU žele da se Srbija ugleda”.
Vučić u Parizu sudjeluje na summitu o klimatskim promjenama, što vidi kao priliku za sastanak s francuskim predsednikom Emmanuelom Macronom kako bi ugovorio posjet Srbiji za 2018., koji je Macron ranije najavio u pismu srbijanskom šefu države.
Iz ureda srbijanskog predsjednika u ponedjeljak je priopćeno kako je francuski predsjednik Emmanuel Macron potvrdio da će posjetiti Srbiju. On je u pismu srbijanskom šefu države naveo kako su “odnosi između dviju zemalja utemeljeni na prijateljskim, davnim i dubokim vezama koje posebno obilježava bratstvo po oružju koje je ujedinilo dva naroda tijekom Prvog svjetskog rata i koje je učvrstilo njihovo prijateljstvo”.
Macron u pismu kaže kako je “2018. godina ‘veoma značajna’ za obilježavanje savezništva Francuske i Srbije u Prvom svjetskom ratu, a Srbiju naziva “važnim strateškim partnerom Francuske”, koja s “postojanošću podržava približavanje” Srbije Europskoj uniji.