Na Kosovu u posljednje dvije decenije postoji pretnja od radikalnog islamskog ekstremizma, koji šire pojedine nevladine organizacije i pobornici ekstremističke ideologije. Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova organizovalo je okrugli sto na temu “Borba protiv nasilnog ekstremizma i radikalizacije koji dovode do terorizma”.
Prema kosovskim zakonima nasilni ekstremizam i radikalizam je krivično djelo i sva lica koja su motivisana takvom ideologijom biće krivično gonjena. Ministar unutrašnjih poslova Flamur Sefaj rekao je da je borba protiv nasilnog esktremizma i radikalizma prioritet Vlade Kosova.
„Ministarstvo unutrašnjih poslova je na vrijeme predložilo usvajanje zakona koji zabranjuje građanima da učestvuju u oružanim sukobima van Kosova. Institucije reda i zakona Kosova su uhapsile neke učesnike u stranim ratovima, međutim mi i dalje istražujemo i istovremeno različitim aktivnostima podižemo svijest građana Kosova o štetnosti radikalizma i ekstremizma. Planiramo ubrzo da dostavimo vladi strategiju za spriječavanje nasilnog ekstremizma od 2018. do 2022. godine i očekujemo da ona bude usvojena“, rekao je Fljamur Sefaj, ministar unutrašnjih poslova.
Kosovo ne sme tolerisati nikakve ekstremističke ideje koje vode ka terorizmu i mora kažnjavati one koji šire ekstremizam, rekao je premijer Kosova Ramush Haradinaj.
„Da bi se Kosovo uspješno borilo protiv terorizma potrebno je ojačavanje pravnog i ustavnog mandata institucija. Ekstremističke ideje na Kosovu se ne smiju tolerisati, moramo svi otvoriti oči. Odlučni smo da spriječimo širenje ove pojave tako što ćemo povećati povjerenje u institucije. Kosovo mora imati ozbiljan plan za one koji su uključeni u širenje nasilnog ekstremizma na Kosovu”, kazao je Haradinaj.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova u posljednje dvije godine Kosovska policija spriječila je 316 građana, uključujući i dvoje bombaša samoubica, 44 žene i 28- oro djece koji su namjeravali da se pridruže ISIS-u.