Direktor Fondacije “Fridrih Ebert” u Srbiji Mihael Erke izjavio je danas da bi problem Kosova mogao da bude riješen po uzoru dvije Njemačke nastale posle Drugog svetskog rata.
– Model koji je zasnovan na Osnovnom sporazumu iz 1972. godine između dvije Njemačke primjer je normalizacije odnosa bez međusobnog priznavanja nezavisnosti – rekao je Erke na skupu u Medija centru na predstavljanju projekta “Srpsko-njemački odnosi: stvarno i moguće”.
Erke je rekao da se u svijetu na Srbe, posle ratova 1990-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije, gleda kao na Njemce poslije Drugog svijetskog rata, odnosno kao na “glavne krivce”.
On je istakao da dobrosusjedski odnosi u regionu, između ostalog podrazumijevaju i rješavanje kosovskog problema, koji, kako je naveo, predstavlja kočnicu daljim evropskim integracijama Srbije.Erke je naveo da su teme koje predstavljaju predmet srpsko-albanskog dijaloga slične temama koje su činile suštinu dogovora između Zapadne i Istočne Njemačke.
Učesnici skupa su ocjenili da bi bez podrške Evropske unije, a posebno Njemačke, Srbija mogla da se suoči sa novim ekonomskim i političkim poteškoćama.
– U Srbiji postoje sukobljena mišljenja o Njemačkoj, s jedne strane zbog ratova na prostoru bivše Jugoslavije, a sa druge ona je bitan ekonomski faktor – rekao je naučni saradnik Istorijskog instituta SANU Nenad Milenović.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Jurij Bajec kazao je da je Njemačka jedan od najznačajnijih investitiora u Srbiju.
– Od 2000. godine je investirala oko 1,5 milijardi evra i u njemačkim kompanijama je posao našlo čak 22.000 ljudi – podsjetio je Bajec.
On je ukazao na značaj prijateljstva te dvije zemlje i rekao da bi spoljnotrgovinska razmjena mogla preći 2,7 milijardi evra u 2012. godini.
Fondacija “Fridrih Ebert” je uz Balkanski centar za strateško istraživanje danas u Beogradu sprovela studiju “Srpsko-njemački odnosi: stvarno i moguće”.