Gen za vječni život

Nema sijede kose, nema ni bora, kostobolje ili drugih bolesti – bio bi lijep takav život, zar ne? Ali, to je naravno samo san, san o vječnoj mladosti. Ali, zašto starimo? Zašto umiremo? Zbog čega?

O tome koliko dugo ćemo da živimo odlučuje takozvani gen dugovječnosti, to su pronašli eksperti Univerziteta u Kilu koji istražuju ćelije i bave se takozvanom “evolucionom” biologijom. Polazna tačka istraživanja bilo je jedno malo stvorenjce, koje praktično živi vječno, jer se diobom ćelija iznova rađa: to je hidra, mala životinjica koja živi u svakom seoskom jezercu ili barici.

Veličine samo oko jedan do dva santimetra, ali ipak organizam… to je pravo čudo. Više od stotinu godina hidra zadivljuje nauku! Mali slatkovodni polip živi u svakoj drugoj lokvi… oko 600 miliona godina skoro bez promjene – a nosi genetsku šifru mnogo kompleksnijih živih bića. “Ove životinje su besmrtne i to znamo odavno. Ali, mi smo tehničkim trikovima posmatrali gene ovih ćelija i zaključili da jedan gen ima posebno veliku moć”, kaže Tomas Boš (Thomas Bosch), biolog sa Univerziteta u Kilu i dodaje da se tu radi o takozvanom FoxO-genu.

“Metuzalem gen”

U štampi ga od 2009. nazivaju “metuzalem gen”. Stručnjaci iz Kila su tada istraživali nasljedne gene 388 osoba starosti preko stotinu godina i naišli na upravo posebno aktivan FoxO-gen. Biolozima je tada bilo jasno da postoji veza između hidrine besmrtnosti i ljudske dugovječnosti.

„Kada nečiji baka ili djed dožive preko stotinu godina onda naučnici govore o “centinarianima”, odnosno stogodišnjacima. I kod svih njih je prisutan ovaj gen. Uvjereni smo da smo naišli na važan faktor procesa starenja, što ćemo i u budućnosti još pomnije posmatrati”, kaže Boš.

Radu na istom istraživanju posvetila se i članica radne grupe u Kilu Ana-Marei Bem (Boehm), koja se bavi mikrobiologijom cjevastih hidri. Ona zna zašto ove životinje ne umiru. „Hidra ima posebne matične ćelije, odnosno matične ćelije koje se beskonačno mnogo mogu dijeliti. Ona ne gubi aktivnost diobe ćelija, što se kod ljudi, ali i kod više drugih organizama događa. Jer, vremenom se dioba ćelija smanjuje da bi u jednom trenutku potpuno prestala. I to je zarpavo razlog zašto starimo… Međutim, kod hidre to nije slučaj.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.