Kosovski zvaničnici su nedavno održali niz sastanaka sa predstavnicima vodećih finansijskih organizacija na kojima je istaknuto da se ekonomski boljitak za građane Kosova, koji uključuje povećanje budžeta Kosova i prosječnih plata, očekuje već u 2018. godini. Međutim, ekonomski stručnjaci ističu da su takva očekivanja možda suviše optimistična, ukoliko se nadležne institucije sistematski ne založe za stvaranje bolje poslovne klime.
Na konferenciji koju su nedavno održali ministar finansija Bedri Hamza i šef misije MMF-a na Kosovu Žak Menien istaknuto je da će budžet Kosova za 2018. godinu, zbog povoljnog ekonomskog rasta, iznositi preko 2 milijarde eura. Takođe, očekuje se smanjenje deficita. Na konferenciji ministra finansija i šefa misije MMF-a najavljeno je i povećanje plata od naredne godine.
“Ekonomski rast je bio jako dobar ove godine i naredne godine očekujemo deficit od 1,5% u budžetu za 2018. godinu. To je dobra vijest. Treba postepeno povećavati plate u skladu sa ekonomskim rastom, dok se troškovi moraju smanjiti kako bi se održao deo u budžetu namjenjen obrazovanju, zdravstvu, infrastrukturi”, kazao je Žak Menien šef misije MMF-a na Kosovu.
Prema podacima Agencije za statistiku Kosova, bruto društveni proizvod u drugom kvartalu 2017. godine veći je u odnosu na isti period 2016. godine i iznosi 4,6%. Međutim, ekonomista Sejdi Halimi ističe da se rast BDP-a mora temeljiti na rastu proizvodnje i izvoza.
“Nigdje na svijetu ne može se postići ekonomski rast od 4% bez rasta proizvodnje. Ekonomski rast može da proistekne samo iz rasta proizvodnje i izvoza, a ne iz uvoza i potrošnje. Sinoć sam čuo od MMF-a da rast može biti od 2 do 3 %, možda je to realno, ali samo na bazi proizvodnje. Kod nas stanje u ekonomiji nije baš povoljno, pošto ni bankarski sistem nije povoljan”, naglasio je Sejdi Halimi, ekonomista.
Vršilac dužnosti guvernera Centralne banke Kosova Fehmi Mehmeti, na jučerašnjem sastanku sa ministom finansija i šefom misije MMF-a na Kosovu izjavio je da je bankarski sektor na Kosovu stabilan, da kreditiranje ima dvocifreni rast i da kamatne stope padaju. Osim povoljnih kredita za razvoj privrede, ekonomista Halimi ističe da bi sistematsko poboljšanje poslovne klime na Kosovu doprinijelo većem broju stranih investitora.
“Samo ako ima dobar zakon i kad dolaze strani investitori treba da poboljšamo uslove za njih, mi znamo da je ovde birokratija komplikovana, treba puno dokumentacije oni to izbjegavaju i zato to nalaze u Makednoiju, Srbiju i druge zemlje regiona”, dodao je Halimi.
Predsjednik Kosova, Hashim Thaçi, je na sastanku sa delegacijom Evropske banke za obnovu i razvoj, koju je predvodio potpredsjednik za politiku i partnerstvo Pier Heilborn zahvalio na finansiraju preko 50 projekata čija vrijednost prevazilazi 200 miliona eura. Heilborn je istakao da će EBOR i u budućnosti pružati podršku Kosovu, posebno kroz projekte vezane za konsolidaciju malih i srednjih preduzeća, energetsku efikasnost, putnu infrastrukturu i poboljšanje regionalne povezanosti na Zapadnom Balkanu.