Sa 88 osvojenih mjesta u Bundestagu, desničarska stranka Alternativa za Njemačku (AfD) postala je treća najjača politička snaga u Njemačkoj.
Protesti u njemačkim gradovima nakon izbornog uspjeha AfD-aMerkel: Četvrti mandat njemačke kancelarkePristalice Angele Merkel sinoć su slavile
Kršćanska demokratska unija (CDU/CSU) Angele Merkel osvojila je 32,5 posto glasova, odnosno 217 mjesta u parlamentu, a slijedi Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) sa osvojenih 20 posto.
Jučer održani izbori u Njemačkoj donijeli su nekoliko velikih iznenađenja. Iako je uspjela osvojiti svoj četvrti mandat, “vječna kancelarka” Angela Merkel, čini se, ipak je i sama ostala prilično zatečena izbornim rezultatima, posebno uspjehom desničarsko-populističke AfD.
Nacističke provokacije
– Ovo je veliki dan za političku historiju naše stranke. Ulazimo u Bundestag prvi put i promijenit ćemo ovu zemlju – izjavio je sinoć nakon objave prvih izbornih rezultata Alexander Gauland, vodeći kandidat AfD-a.
Politička partija nastala prije nepune četiri godine, Alternativa za Njemačku (Alternative für Deutschland – AfD) potekla je od grupe ekonomista i intelektualaca koji su bili nezadovoljni načinom na koji vlada Angele Merkel vodi politiku rješavanja krize u eurozoni. U početku su se zalagali za ukidanje eurozone, povratak njemačke marke i uvođenje instituta neposredne demokratije. No, nakon što je unutar stranke došlo do frakcijskih podjela, prevladala je grupa predvođena Frauke Petry koja je počela stavljati sve veći akcenat na pitanje ilegalne imigracije i politiku prema izjeglicama.
Podršku birača osvojili su zahvaljujući rastućem nezadovoljstvu Nijemaca politikom Angele Merkel koja je poticala useljavanje izbjeglica sa Bliskog Istoka. Čelnici ove stranke nakon jučerašnjih izbora najavili su kako će nastaviti istim smjerom – “proganjanjem” Merkel zbog njene izbjegličke politike te preispitivanjem zakonskih uporišta na kojima je kancelarka odlučila otvoriti njemačke granice tokom izbjegličke krize 2015. godine.
– Vratit ćemo našu zemlju našim ljudima – izjavio je Gauland.
No, iako Evropa i svijet posljednjih mjeseci sa zebnjom posmatraju jačanje desnice u Njemačkoj, sudeći prema stalnim unutarnjim previranjima u stranci AfD, možda ipak i nema toliko razloga za zabrinutost. Bodo Weber, viši saradnik Vijeća za politiku demokratizacije iz Berlina, kaže da je AfD stranka koja ne priznaje pravila političke igre i da će ih to u budućnosti itekako koštati.
– AfD je već ulazila u pokrajinske parlamente u Njemačkoj u posljednjih nekoliko godina. Oni ne nude nudi neki konkretan, konstruktivan program, tako da će nastaviti tim putem rasističkih, dijelom čak i nacističkih provokacija protiv migranata, politike prema izbjeglicama, zatvaranja njemačkih granica… S obzirom na to da je SPD najavila da ide u opoziciju, AfD ipak neće biti lider opozicije. Takve partije obično završe unutarstranačkim, frakcijskim sukobima tako da na koncu sami sebe izbace iz parlamenta – kaže Weber.
A njegove riječi potvrđuju već i današnja dešavanja. Frauke Petry, žena koja utjelovljuje AfD i predsjednica stranke, na konferenciji za novinare jutros je sve iznenadila objavivši da neće biti u Klubu zastupnika AfD-a i da će nastupati kao nezavisna zastupnica. Analitičari ocjenjuju da odlazak jedne od najprominentnijih ličnosti AfD-a dan nakon izbora dokazuje koliko je ova stranka ustvari podijeljena, uprkos tome što su u predizbornoj kampanji nastojali da se prikažu kao jedinstven front.
– Da bi održali svoju poziciju u vlasti, AfD bi morala napraviti koherentan parlamentarni klub sa što manje unutrašnjih raskola i privatnih skandala. Posmatrajući historiju Njemačke, malo je vjerovatno da će se to desiti – smatra Cass Mudde, profesor na Univerzitetu u Džordžiji.
Iako je CDU-CSU relativni pobjednik izbora, već se u postizbornim govorima dalo naslutiti da je došlo do značajne promjene u konstelaciji odnosa na političkoj sceni u Njemačkoj, te da je ispred nas nadasve interesantan politički period, kazao je za Fenu analitičar Adnan Huskić. AfD će najvjerovatnije postati najveća opoziciona stranka, smatra Huskić.
– Posljedice ovakvog ishoda izbora još je rano predvidjeti, iako naznake određenih promjena u kursu i politikama već postoje. Što se Angele Merkel tiče, ona je značajno oslabljena ovakvim rezultatom i pred njom su pregovori s dvije stranke, ukoliko SPD ostane pri stavu da je vrijeme da idu u opoziciju, oko formiranja vlasti. To neće biti nimalo jednostavno, ali presedan za takvu koaliciju već postoji. FDP će, svjesni toga da je saradnja za CDU poslije izbora 2009. FDP koštala historijskog ispadanja iz Bundestaga, jako puno pažnje obratiti na ostvarenje svojih obećanja i očuvanje distinktivnog profila u koaliciji. Slično je i sa Zelenim, koji bi ovim prvi put ušli u koaliciju s CDU na saveznom nivou. Sve ovo značajno umanjuje manevarski prostor CDU-a – ističe Huskić.
Kuda će ići politika Unije
Kako dalje pojašnjava, unutar same Unije, CSU, koji je pretrpio veći poraz od CDU, stava je da je do toga došlo jer je ukupna politika Unije išla previše prema centru, pa ih je AfD zaobišao “zdesna”. Ovo je posebno značajno jer su iz CSU-a već najavili značajno pomjeranje stranke udesno.
Kuda će ići politika Unije CDU-CSU u narednom vremenu da se iščitati iz stare izreke Franza Josepha Straußa (CSU), dodaje Huskić: “Rechts von der CSU darf es keine demokratisch legitimierte Partei geben” (Desno od CSU-a ne smije postojati demokratski legitimirana partija).
– Sada imamo upravo to, demokratski legitimiranu partiju desno od CSU – AfD. Ako posmatramo na primjeru ÖVP u Austriji i njihovom preticanju radikala iz FPÖ s desne strane (Kurzove izjave o Turskoj, Bosni, imigrantima) mogao bi se naslutiti pravac razvoja politike CDU-CSU-a u narednom periodu, a to je povratak udesno – naglašava Huskić.