Nesvjestica je kratkotrajni gubitak svijesti koji traje od nekoliko sekundi do najviše pola sata.
Najčešće nesvjestice traju svega nekoliko minuta, a mogu se dogoditi svakome. Ne samo da se svima događaju, nego se često znaju dogoditi u najnezgodnijim trenucima. Ali kad bi mogli uticati na svoj organizam, barem psihosomatski znajući koji su okidači, pretpostavka je da bi se nesvjestice manje događale.
Neki od okidača za koje nikad nismo mislili da bi uticali na gubitak svijesti su i kašalj i odlazak na toalet.
Naglo ustajanje
Nemojte naglo ustajati, jer pri ustajanju gravitacija povlači krv u noge i uzrokuje značajni pad pritiska. U većini slučajeva naš organizam ima protivudarac i srce počinje brže da pumpa krv i steže krvne sudove kako bi stabilizovalo pritisak. Ali, u nekim slučajevima organizam je preslab kako bi pokrenuo krvotok i tu dolazi do mogućnosti nesvjestice.
Odlazak u toalet
Odlazak na toalet isto može prouzrokovati nesvjesticu. Nije bitno koju nuždu obavljate, samim pražnjenjem organizma šire se krvni sudovi. U slučaju naprezanja krv se usmjerava od mozga prema području naprezanja i to ostavlja mozak u riskantnoj poziciji rada s manjom količinom kiseonika.
Smijeh
Rijetko se događa, ali ima dosta zabilježenih slučajeva da nakon intenzivnog smijanja (budući da tokom smijanja prekidamo dotok kiseonika) možemo izgubiti svijest. Budući da je takav smijeh teško kontrolisati, budite na oprezu i svjesno smanjujte stezanje mišića abdomena kako biste se uspjeli zaustaviti prije nego vam ponestane kiseonika.
Kašalj
Napadi intenzivnog kašlja mogu biti ozbiljan okidač nesvjestice. Izvještaj objavljen na portalu “Respiratory Medicine” kaže da postoji par stotina prijavljenih slučajeva ovakvih napada gdje su ljudi znali biti u nesvijesti i do pola sata. Smatraju da je ovakva nesvjestica uzrokovana promjenom visine pritiska oko pluća.