Ukoliko bi došlo do novih izbora na Kosovu, planovi EU za ovu zemlju mogli bi pasti u vodu, piše njemački Taz.
„Dva mjeseca nakon parlamentarnih izbora na Kosovu pobjednički savez Oslobodilačke vojske Kosova UCK nije uspio dobiti većinu koja je neophodna za osnivanje vlade – najmanje 61 od ukupno 120 mjesta u parlamentu. Ni glasovi poslanika iz srpske manjine nisu mogli priteći u pomoć Ramušu Haradinaju”, stoji u članku lista Tageszeitung pod nazivom “Još uvijek bez parlamentarne većine”.
Obzirom da u prošloj sedmici nisu uspjeli izabrati predsjednika parlamenta, mnogi smatraju da bi moglo doći do novih izbora u ovoj zemlji. List piše da će se u srijedu sastati najvažnije partije da bi razgovarale o mogućem rješenju ove situacije.
Šta ako bude izabran Albin Kurti?
„Mlada generacija ove zemlje na novim izborima za kandidata bi odabrala Albina Kurtija, bivšeg predsjednika stranke Vetevendosje. Međutim, međunarodne institucije, kao i predstavnici EU, međunarodne KFOR trupe, te misija Eulexa, ovog 45-godišnjaka, koji se bori protiv korupcije i „otrcane političke elite” vide kao protivnika i kočničara za približavanje Kosova Srbiji. Međutim, to približavanje je od strane EU veoma poželjno.”, piše Erich Rathfelder u svom članku za Tageszeitung.
Mlada generacija na Kosovu željela bi vidjeti Albina Kurtija na mjestu kandidata na sljedećim izborima
„Kurti neće pristati na teritorijalnu podjelu zemlje po etničkim granicama. Kurti je već bio protiv Ahtisaarijevog plana Ujedinjenih nacija iz 2007. godine, čije parlamentarno usvajanje je bilo uslov za nezavisnost zemlje 2008. godine. Zbog toga Kurti neće pristati ni na nove, proširene, prijedloge EU, da srpske zajednice koje se nalaze na 20 posto teritorije Kosova i predstavljaju sedam posto populacije zemlje, predstavljaju „savez zajednica”. Prema tim prijedlozima, savez bi onda trebao imati svoj parlament i predsjednika. „U očima Kurtija i njegovih glasača sprovođenje ovog „bosanskog modela podjele” na Kosovu dovelo bi do blokade države”.