Najgore je početi jutro izlazeći iz kreveta sa strašnom glavoboljom.
Jutarnje glavobolje su bolne, teške i pomalo zbunjujuće. Tek ste se probudili, što bi moglo uzrokovati tu neugodu? Međutim, stručnjaci ističu kako ipak postoje brojni razlozi za to te neke možete promijeniti, dok drugi nisu pod vašom kontrolom.
Niste se dovoljno naspavali
Vaš organizam treba 7-8 sati sna kako bi normalno funkcionisao. Pa tako, kada spavate manje, događa se nagla promjena i panika.
Raste proizvodnja “borbenih” hormona jer se tijelo štiti, a to rezultuje ubrzanim radom srca, povišenim krvnim tlakom i stresom, napominje neurolog Salvatore Napoli.
U tom slučaju pokušajte sa slabijim lijekovima protiv bolova. Ali, ako imate prilike odspavajte još 20-30 minuta što će pružiti vašem tijelu dodatan odmor. Najvažnije je da stvorite normalan ciklus spavanja kako se ovo ne bi ponavljalo.
Previše ste spavali
Spavanje duže od 9 sati smanjuje proizvodnju hormona serotonina, a posljedica toga je smanjen unos krvi u mozak što izaziva glavobolje. Ovo se najčešće događa vikendom kada imate prilike spavati duže. Isto tako možete popiti tablete, ali najbolje bi bilo kada biste ipak namjestili alarm te ustali nakon 7-8 sati.
Tijelo nema dovoljno endorfina
Proizvodnja endorfina, hormona zbog kojeg se osjećate bolje, najniža je u jutarnjim satima te to može kod nekih ljudi izazvati migrene.
Manja razina endorfina može utjecati na razine drugih neurotransmitera, npr. serotonina, što uzrokuje sužavanje krvnih žila u mozgu, ističe neurolog.
Loša vijest je u tome što ni stručnjaci nisu sigurni zašto ovo kod nekih izaziva glavobolje, a kod drugih ne. Međutim, preporučuje da odradite lagani trening čim ustanete jer vježbanje potiče proizvodnju endorfina.
Pili ste alkohol prije spavanja
Svi smo već dobro upoznati s mamurlukom i kako alkohol izaziva jutarnje glavobolje i slabost. Ali, trebali biste znati kako samo nekoliko pića dehidrira organizam što smanjuje unos krvi u mozak. Prije spavanja popijte dvije čaše vode, a isto ponovite ujutro kako biste ponovno hidratizovali tijelo.
Hrčete za vrijeme spavanja
Hrkanje je jedan od simptoma apneje, stanja koje uzrokuje kratki prestanak disanja, gušenje i nedostatak zraka.
Epizode apneje traju kratko, ali mogu izazvati manjak dotoka zraka u mozak, objašnjava Napoli.
Stručnjaci smatraju kako nedostatak kisika sužava krvne žile te izaziva glavobolje. Ako ste jedan od onih koji hrču, posjetite doktora koji će vas poslati na pretrage kako bi se utvrdilo bolujete li od apneje.
Depresivni ste
Glavobolje povezane s depresijom mogu se javiti bilo kada i to zato što je to stanje povezano sa smanjenim razinama serotonina. Depresija može utjecati na ciklus spavanja i uzrokovati da san traje predugo ili prekratko. Također, utiče na vaše raspoloženje. Doktori prepisuju razne antidepresive, ali i preporučuju šetnje i treninge u prirodi kako biste povećali razinu hormona sreće.
Imate povišeni krvni tlak
Rast krvnog tlaka utiče na jači pritisak u glavi, a to je vrlo često uzrok glavobolja koja je u tom slučaju jedan od glavnih simptoma. Posjetite doktora postanu li glavobolje konstantne i neobjašnjive.