Mustafa Hasani, profesor na Fakultetu islamskih nauka (FIN) u Sarajevu, na Katedri za fikh, u intervjuu za „Dnevni avaz“, povodom Ramazanskog bajrama, govorio je o značaju ovog blagdana, kao i o porukama koje bismo iz njega morali izvlačiti.
Čestitajući Bajram svim muslimanima i muslimankama u BiH, Hasani je naglasio da bajramsku radost trebamo, osim s članovima porodice, podijeliti i s našim komšijama i prijateljima, i to tako što ćemo im darovati lijepu riječ, kao najljepšu hediju.
Posebno ga, kaže, veseli što u Bosni i Hercegovini i dalje drže do svoje tradicije.
Pozitivne priče
Ramazanski bajram jedan je od dva najveća muslimanska blagdana. Koja je važnost Ramazanskog bajrama za muslimane?
– Bajramski dani su mubareć dani, ispunjeni radošću. Kada je u pitanju Ramazanski bajram, sretni smo što smo okončali za nas vrlo važan obred, a to je post. Na taj način, zahvalni Bogu dragom što nas je počastio ramazanom, što smo ispostili, dočekujemo Bajram i provodimo ga na najbolji način. Trebamo gledati, dakle, ove dane ne kao neradne nego kao blagdanske.
U njima trebamo svaki trenutak iskoristiti da uživamo unutar naših porodica. To su dani u kojima je pohvalno posjetiti kako prijatelja tako i rodbinu, poznanike, komšije. To je jedan, ja bih rekao, sistemski uređen odnos po kojem bismo trebali živjeti. Posebno mi je drago što mladi ljudi nađu vremena da obiđu nanu, djeda, tetku, ili bolesnike u ovim danima. To je nešto posebno.
U kakvom ozračju Bošnjaci u BiH dočekuju Bajram?
– Nijedan ramazan ili Bajram neće promijeniti stanje u našoj državi, ali su ovi dani dobra prilika da vidimo pozitivne priče – ne gledati da je sve traumatično. Volio bih kada bismo više pozitivne ljudske priče afirmirali, posebno u ovim danima. Teško je stanje. Ali, ono se mijenja ukupnom promjenom. A da bi se to desilo, trebamo raditi i mi sami na sebi i doprinijeti što više da nam sutra bude bolje.
Tranzicijsko vrijeme
Kakav je položaj Bošnjaka danas, u Republici Srpskoj naročito?
– Mogu samo Boga dragog moliti da nam daje što bolje, što kvalitetnije političare, da imaju više snage da se iznesu s tim izazovima. Izazovi su teški, zahtjevni, kompleksni, tranzicijsko vrijeme koje traje. Teško je!
Sve se češće priča o poremećenim vrijednostima. Čime je to, zapravo, uzrokovano?
– Ramazan nam je bio prilika da sagledamo šta su nam prioriteti u životu, šta jesu stvarne vrijednosti. U tih mjesec posta i ibadeta vjernici trebaju sagledati tu opću situaciju, da kažem, progledati! I da stanje bude bolje.
Vratimo osmijeh jedni drugima
Koja bi bila Vaša bajramska poruka?
– Bogu dragom trebamo biti zahvalni na njegovim neizmjernim blagodatima. Trebamo uživati u onome što imamo, dakle, prepoznajući blagodati koje su nam date. Trebamo dati vlastiti doprinos tom boljitku, na način da uvažavamo i pomažemo jedni druge, da se lijepo odnosimo jedni prema drugima i da vratimo osmijeh jedni drugima.