Međunarodni praznik rada – Prvi maj, dan kada pripadnici i simpatizeri radničkog pokreta obilježavaju sjećanje na svoja dostignuća ali žele i da skrenu pažnju na sve teže uslove rada.
Osim što je stopa nezaposlenosti na Kosovu preko 30%, za pohvalu nije ni mjesečna minimalna zarada u privatnom sektoru koja iznosi oko 170 eura. Situacija nije ništa bolja ni u regionu, u Srbiji ima oko 1.9 miliona zaposlenih, a oko 694.000 ljudi je na evidenciji nezaposlenih. Neto minimalna zarada za isplate u toku 2017. godine će prema procjenama iznositi isto kao i na Kosovu.
Prvi maj se obilježava širom svijeta u znak sjećanja na dan kada je 1886. godine oko 40.000 radnika u Čikagu, tražeći bolje uslove života, stupilo u štrajk i obustavilo rad. 19. vijek je obilježillo izrabvljivanje radnika. Niske nadnice i višesatni dnevni rad, od 12, čak i 18 sati za odrasle pa i djecu, iscrpljivao je ljude koji su u svim zemljama razvijenog kapitalizma štrajkovima zahtjevali dostojnije uslove rada i života.
Možemo reći da se situacija nakon 131 godine popravila, ali koliko? Mnogi se i dalje žale na uslove u kojima rade, a tu tvrdnju potkrepljuju svjedočenja mnogih radnika kojima nije preostalo ništa drugo nego da preko medija iznesu probleme sa kojima se suočavaju na poslu.
Na Kosovu je situacija takođe teška, stopa nezaposlenosti je visoka, a i minimalna zarada od nekih 170 eura je nedovoljna za osnovne potrepštine a kamo li za bilo šta drugo. Najveći problemi su u privatnom sektoru, a iz Nezavisnog sindikata su želeli da skrenu pažnju njih.
“Mnogi radnici su se žalili na teške uslove sa kojima se suočavaju i zbog toga smo organizovali ovaj protest. Činjenica je da većina radnika nema pravo na rad, nemaju ni ugovor o radu, a od 2011. godine minimalna plata u privatnom sektoru je 170 eura. Da li je grijeh da u dva sektora, u ovom slučaju privatnom i javnom imamo tako velike razlike”, rekao je Jusuf Azemi predsjednik sindikata.
Iz Nezavisnog sindikata privatnog sektora sindikata, između ostalog, zatražili su i poštovanje kolektivnog ugovora uz minimalnu zaradu od 300 eura. Sindikalci od institucija traže i uspostavljanje Suda za radne sporove.
Ministarstvo rada je u 2015. godini pokrenulo kampanju za poboljšanje uslova bezbjednosti na radnom mjestu. Uprkos tome, broj radnika koji su umrli na radnom mjestu i onih koji su pretrpeli teške tjelesne povrede se i dalje povećava navode iz Centra za politiku i zastupanje.
“Tokom 2016. godine, devetero radnika umrlo je na radnom mjestu, dok je 62 zadobilo teške povrede. Izvršene su samo tri kompenzacije za povrede zadobijene na poslu. Preko 70% radnika ima kratkoročne ugovore o radu. Prema Anketi o radnoj snazi koju sprovodi Agencija za statistiku, Kosovo trenutno zapošljava 350.000 a preko 80.000 zaposlenih ima ugovore o radu”, navode iz CPZ.
A prema Agenciji za statistiku, prosječna martovska plata u javnom sektoru na Kosovu bila je 449 eura. Ako se u obzir uzmu oba sektora, prosjek je 360 eura, čime se Kosovo zbog niskih troškova radne snage svrstava među najkonkurentnijim mjestima za ulaganje u Evropi.
U Srbiji je prosječna mjesečna zarada bez poreza i doprinosa oko 380 eura. Prema informacijama Republičkog zavoda za statistiku, nezaposlenost je oko 15%, a radi oko 1.9 miliona ljudi. Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikat obilježili su 1. maj skupom u Beogradu pod sloganom “Za veće zarade, vratimo dostojanstvo radu”. Oni su vladi uputili zahtjeve za povećanje plata, bolje uslove rada i izmjene zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
“Treba da shvatimo da onom parolom ‘gledaj svoja posla i ne miješaj se ni u šta’, nećemo nigdje stići. Mi moramo da uputimo poruku onim trbuhozborcima, akademicima, profesorima, novinarima i ekspertima koji ponavljaju frazu o tome da mi platimo cijenu, da se nama uzmu penzije i plate a da se ne pokuša da se smanji koruptivni udio u javnim tenderima i nabavkama, treba svako da plati cijenu da bi smo iz ovoga izašli, i mislim da je vrijeme trpljenja prošlo”, rekao je predsjednik sindikata Nezavisnost i profesor FPN Zoran Stojiljković.
Praznik rada obilježava se i u mnogim gradovima Evrope. Grčki sindikati obilježavaju praznik 24-časovnim štrajkom širom zemlje i protestima protiv novih mjera štednje koje zahtevaju međunarodni kreditori u zamjenu za isplatu nove tranše finansijske pomoći. Hiljade ljudi, uključujući sindikate, učestvuju u šetnji moskovskim Crvenim trgom, a prisutne je pozdravio gradonačelnik ruske prestonice.
Više od 200 osoba je uhapšeno u Istanbulu, na maršu povodom 1. maja, koji su turske vlasti zabranile. Turska policija upotrebila je suzavac i gumene metke da rastjera ljude koji su se okupili na trgu Taksim u Istanbulu.