Kako bi se riješili neželjenih naslaga, potrebno je paziti na prehranu i orijentirati se na lahko probavljive namirnice, koje uklanjaju štetne sastojke iz tijela. Ključni su voće i povrće.
Anticelulitna prehrana ima za cilj uklanjanje štetnih sastojaka iz tijela. Ona ne zahtijeva oduzimanje kalorija (osim ako ne želite izgubiti i na težini) nego hranu koja se može lagano probaviti i onu koja pomaže tijelu da sagori štetne materije. Anticelulitna prehrana je zapravo ugodna, ali je pitanje – možete li je se pridržavati?
Ključno je povrće koje valja jesti u znatnim količinama i to sirovo, a koje lahko možete ukomponirati u raznorazne salate začinjene maslinovim uljem. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni svježe voće. Jaja su dozvoljena, ali jedu se pripremljena bez masnoće, a od sira one vrste s vrlo malo masnoća. Jogurt je najbolji obični, ne voćni, a od mesa perad i riba – bez masti, kuhana ili pečena na žaru.
Važno je popiti šest do osam čaša vode dnevno. Također, bitno je unositi vrlo malo soli, kako bi se spriječilo zadržavanje vode. Preporučuje se prehrana niskog glikemijskog indeksa. To je numerička skala, koja se koristi za određivanje koliko brzo određena hrana povisi nivo glukoze u krvi. Hrana koja posjeduje nisku vrijednost GI uzrokuje mali porast glukoze u krvi, a hrana s visokim GI uzrokuje brz i velik porast glukoze. Bitno je ograničiti unos hrane od bijelog brašna i bijelog šećera i konzumirati hranu bogatu vlaknima. Hrana s niskim glikemijskim indeksom je riba, mliječni proizvodi, nemasno meso i mahunarke.
1. dan Zajutrak: 1,5 dl obranog mlijeka ili jogurt, kašičica meda, kašičica zobenih pahuljica i kruška Doručak: 40 g suhog voća Ručak: pileća prsa u umaku i kuhana riža: 100 g piletine, 40 g riže, ljutika, bijeli luk, peršun, juha od povrća, nemasno kiselo vrhnje ili jogurt, maslinovo ulje, so i feferon Užina: narandža Večera: salata s jajetom, šunkom i 50 g integralnog hljeba,: 60 g zelene salate, kuhano jaje, 50 g šunke, 4 kašike soka od narandže, ribani hren i feferon.
2. dan Zajutrak: frape od 1,5 dl obranog mlijeka i 125 g banane Doručak: 40 g suhog voća Ručak: tjestenina u umaku od gljiva: 40 g tjestenine, 200 g gljiva, bijeli luk, vlasac, 2 kašike nemasnoga kiselog vrhnja, biber, 20 g oraha Užina: integralno pecivo s 30 g nemasnog sira Večera: salata od 3 kašike soka od narandže, kašika sirćeta, so i feferon te kriška integralnog hljeba sa svježim sirom.
3. dan Zajutrak: 250 g malina, 1,5 dl obranog mlijeka, kašika zobenih pahuljica, 2 kašike meda Doručak: 40 g suhog voća Ručak: juha od povrća: nasjeckana ljutika ili bijeli luk, 1/2 l juhe od povrća, 200 g tikvica i paprika narezana na kocke, 50 g šunke, 50 g graha, so, biber, maslinovo ulje, sirće, umak od soje Užina: jabuka Večera: salata od piletine i tikvica: 60 g zelene salate, 200 g tikvica, 3 kašike soka od narandže, kašika sirćeta, so, 3 kašike kiselog vrhnja ili jogurta i 40 g integralnoga hljeba.
4. dan Zajutrak: frape od 1,5 dl obranog mlijeka i 100 g manga Doručak: 40 g suhog voća Ručak: riba list s rižom: 40 g riže, 2 filea lista, kašika soka od limuna, biber, kašika hrena i kašičica kopra, 2 dl juhe od povrća, 2 kašike nemasnoga kiselog vrhnja, paradajz Užina: integralno pecivo s 20 g šunke Večera: salata od šampinjona i integralno pecivo
5. dan Zajutrak: jabuka, kašika soka od limuna, jogurt, kašika zobenih pahuljica i kašičica meda Doručak: 40 g suhog voća Ručak: teleći odrezak na istočnjački: krastavac, pola paprike, dvije kašike soka od narandže, kašika sirćeta, pola kašike ulja, biber, kašičica korijandera u prahu, pola česna bijelog luka, 2 kašičice sojina umaka i 50 g integralnoga hljeba Užina: 1/2 ananasa Večera: salata s naribanom mrkvom i kuhanom brokulom.
6. dan Zajutrak: kivi, jogurt i kašičica zobenih pahuljica Doručak: 40 suhog voća Ručak: omlet sa špinatom: 100 g kuhanog špinata, 2 žumanjka, snijeg od 2 bjelanjka, luk, pola česna bijelog luka, maslinovo ulje i 40 g integralnog hljeba Užina: 50 g integralnog hljeba s 2 kriške pureće salame Večera: salata sa sojinim klicama i paprikom Čarobni čaj za detoksikaciju i pomoć u eliminaciji celulita Oolong čaju okusa breskve dodajte svježi đumbir i zajedno prokuhajte. Kad ga procjedite dodajte vrlo malo kajenskog bibera. Inače, oolong čaj je vrsta polufermentiranog čaja. Uzgaja se u Kini i Tajvanu. Oolong čaj potječe od iste biljke kao zeleni i crni čaj, a duljina fermentacijskog procesa je negdje između crnog i zelenog čaja.