U utorak ujutro američki predsjednik Donald Trump u Ovalnom uredu Bijele kuće vidio je na televiziji slike mrtve djece koja su pobijena plinom u Siriji.
Tog trenutka, kako u insajderskom izvještaju opisuje Wall Street Journal, odlučio je da mora reagirati, ali nije imao nikakav jasan plan. Novoimenovani predsjednik bez ikakvog vojnog i političkog iskustva u sljedećih 57 sati, nakon niza konsultacija sa savjetnicima, donio je odluku o pokretanju prvog američkog zračnog udara na sirijski režim predsjednika Bašara al-Asada, i to prve takve operacije u šest godina trajanja sirijskog građanskog rata.
– Taj ga je trenutak na neki način promijenio. Bilo mi je jasno da se na vrlo osoban način povezao s onim što se dogodilo u Siriji. Mislim da se osjećao kao da nema izbora – ispričao je za WSJ senator Bob Corker koji je razgovarao s Trumpom u četvrtak navečer, upravo nakon što je SAD lansirao 59 projektila tipa Tomahawk na zračnu bazu u sjevernoj Siriji.
Trump je u srijedu poslijepodne na sastanku u Bijeloj kući kazao svojim pomoćnicima da želi “proporcionalni odgovor”. Iskristalizirale su se dvije opcije: dvije vojne (jedna agresivnija od druge) i jedna koja uključuje skup diplomatskih i ekonomskih mjera. U četvrtak oko 13:30 na sastanku održanom u predsjedničkom avionu Air Force One Trump je na koncu odabrao manje agresivnu vojnu opciju.
Kad je stigao na Floridu oko 16 sati, ponovno je okupio svoj tim i naredio zračni napad. S time su bili saglasni ministar obrane Jim Mattis, državni sekretar Rex Tillerson, savjetnik za nacionalnu sigurnost H.R. McMaster, potpredsjednik Mike Pence te Jared Kushner, Trumpov zet i viši savjetnik Bijele kuće. S druge strane, Trumpov glavni strateg Steve Bannon bio je protiv vojnih udara.
U 19:10 Trump je obukao smoking i u pratnji svoje supruge Melanije otišao na večeru s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom i njegovom suprugom. Dok su večerali, američka je vojska lansirala Tomahawke na Siriju, koji su pogodili svoje ciljeve do konca večere. Ispraćajući kineskog predsjednika, Trump ga je obavijestio što se događa, i zatim otišao u sigurnu sobu (Sensitive Compartmented Information Facility – SCIF), gdje se nadgledala cijela operacija.