Stvaranje uvjeta s temperaturama do 3.000 stepeni Celzijusa ključ je za testiranje načina proizvodnje hidrogena, tečnosti budućnosti.
Naučnici u Njemačkoj pokrenuli su u četvrtak okidač nečega što je opisano kao “najveće vještačko sunce na svijetu”, uređaja za koji se nadaju da će pomoći u otkrivanju novih načina stvaranja klimatski pogodnih goriva, prenosi agencija AP.
Stvaranje takvih uvjeta, kao u peći, s temperaturama koje dostižu do 3.000 stepeni Celzijusa, ključ je za testiranje novih načina proizvodnje hidrogena.
Hidrogen je, po mišljenju mnogih, tečnost budućnosti, zato što ne ispušta emisiju ugljien-dioksida prilikom sagorijevanja, što znači da ne doprinosi globalnom zagrijavanju.
Međutim, da bi se hidrogen proizveo, potrebno je podijeliti vodu na dvije komponente, od kojih je jedna kisik, za šta su neophodne ogromne količine elektriciteta.
Projekat koštao 3,5 miliona eura
Istraživači se nadaju da će izbjeći fazu potrošnje tolikih količina električne energije koristeći Sunčevu energiju.
Cilj je da se vremenom počne koristiti pravo Sunce umjesto vještački proizvedenog u ovom eksperimentu.
Pravljenje ovog vještačkog sunca koštalo je 3,5 miliona eura i ono za četiri sata potroši struje koliko i na godišnjem nivou četveročlana porodica.