Međunarodni tim astronoma pokušava da riješi svemirsku misteriju o “odbjegloj planeti” koja bi mogla da bude 40 puta veća od Jupitera.
Međunarodni tim astronoma pokušava da riješi svemirsku misteriju o “odbjegloj planeti” koja bi mogla da bude 40 puta veća od Jupitera. Taj objekat, poznat pod imenom CFBDSIR2149-0403, prvi put je primjećen 2012. godine, ali i sada, pet godina kasnije, i dalje zbunjuje naučnike.
Nedavni video ekipe koja traga za neidentifikovanim letećim objektima, pokazao je sa čime se suočavaju oni koji posmatraju zvijezde, koji nikad nisu vidjeli nešto slično. Naime, oni veruju da bi CFBDSIR2149-0403 mogao da bude odbjegla planeta, što znači da se kreće sama po galaksiji, kao siroče, umjesto da kruži oko Sunca, kao Zemlja.
Kako bi se stekao uvid u njegovu veličinu, objašnjeno je da bi u Jupiteru moglo da stane 1.300 planeta koje su veličine Zemlje, a on je 40 puta veći od toga.
U jednom od najnovijih snimaka, tim NLO tragača SecureTeam10 izvjestio je da su astronomi 2012. godine primjetili čudnu, izolovanu planetu koja je masivnija od Jupitera, a u smislu udaljenosti od njih djelovala je kao jedna od najskorijih izolovanih planeta koje su primetili. Jedini problem je što ona nije bila kao nijedna druga koju su videli.
“Dakle, čudni objekat pod imenom CFBDSIR2149-0403, ostao je velika misterija. Dokazi koji su prikupljeni o njemu govore nam da to možda uopšte nije planeta”, naveli su oni.
Najnovija istraživanja ostavila su naučnike da vjeruju da je reč o mladoj izolovanoj planetarnoj masi (ima manje od 500 miliona godina), ili o starijem ”braon patuljku”, koji ima dvije do tri milijarde godina.
Inače, ”braon patuljci” predstavljaju objekte u svemiru koji su veličine između male zvezde i džinovske planete.
Takođe, navodi se da, ako ako se dokaže da je u pitanju jedan od njih, to bi značilo i da ima masu 40 puta veću od Jupitera.
“Objekat CFBDSIR 2149-0403 je atipična pod-zvijezda koja je ili objekat koji slobodno putuje ili redak smeđi patuljak visoke metaličnosti, a možda i kombinacija i jednog i drugog”, istakao je Filip Delorme sa francuskog Univerziteta, koji je vodio najnoviju studiju.