Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump je, prema svemu sudeći, izabrao najbogatiji kabinet u modernoj historiji SAD. Nova administracija će tako biti popunjena milionerima i milijarderima, koji imaju komplikovan finansijski portfolio.
Brojne funkcije
No, ovaj 64-godišnjak, kako navodi “Independent”, potpisao je dokument u State Departmentu prema kojem će se morati odreći svih ovih funkcija kada zasjedne na mjesto američkog državnog sekretara.
Tillerson je naveo kako će prodati sve svoje dionice, što bi mu, prema procjenama, po isteku mandata i povratku u naftnu industriju, prouzrokovalo deficit od 180 miliona dolara.
Novi ministar trgovine Wilbur L. Ross i njegov zamjenik Todd Ricketts su milijarderi. Rossov imetak se procjenjuje na oko 2,5 milijardi dolara, a Ricketts je suvlasnik poznatog bejzbolskog kluba Chicago Cubs, čija porodica ima “neto vrijednost” od oko 1,8 milijardi dolara, piše New York Times.
Ross je bivši bankar, a obogatio se u oblasti proizvodnje čelika, ugljena, telekomunikacija i drugim industrijama. Betsy DeVos, nova ministrica obrazovanja, snaha je Richarda DeVosa, milijardera koji je osnovao poznatu firmu za direktni marketing “AmWay”, a čija se vrijednost procjenjuje na 5,1 milijardu dolara.
Bogati zet
U tom se društvu kao relativno siromašan lik čini ministar finansija Steven Mnuchin, nekadašnji partner u investicijskoj banci “Goldman Sachs”, čija imovina vrijedi oko 100 miliona dolara.
Tu je i ministrica saobraćaja Elaine Chao, koja je imala poziciju i u administraciji Georgea W. Busha, a u braku je s vođom republikanske senatske većine Mitchem McConnellom. Njen otac je brodarski tajkun James Si-Cheng Chao čiji su razmjeri bogatstva nepoznati, ali čisto informativno prošle godine je donirao univerzitetu Harvard 40 miliona dolara.
Tu je i bogati Trumpov zet Jared Kushner, koji će također ući u Bijelu kuću.
Svi Trumpovi dužnosnici, kao i stotine drugih novih uposlenika u administraciji, morat će podnijeti finansijski izvještaj o imovini čiji su vlasnici, približnoj vrijednosti te imovine, te svim prihodima koje su ostvarili u proteklih godinu dana.
– Neki od kandidata za Trumpovu administraciju toliko su bogati, a njihova imovina toliko raznolika, da u standardnim obrascima nema dovoljno mjesta da sve te podatke unesu – ističu stručnjaci.
Nova plejada američke administracije mogla bi, smatraju stručnjaci, zahvaljujući posebnom poreznom koeficijentu koji se primjenjuje na lične dohotke bogatih Amerikanaca, donijeti uštede vrijedne stotinama miliona dolara.
Sukob interesa
Mnogi dužnosnici u novoj američkoj administraciji mogli bi biti u sukobu interesa, zbog brojnih funkcija koje trenutno obavljaju.
– Obično se radi o dionicama, ali on (Trump) dovodi ljude koji posjeduju nekretnine koje se ne mogu prodati – kazao je ekonomski stručnjak Alan Johnson.
Američki zakon zaposlenicima u izvršnoj vlasti, uključujući i članovima vlade, zabranjuje korištenje svoje pozicije kako bi se bogatili, što znači da se ne smiju baviti ničim što bi im direktno moglo donijeti ličnu finansijsku dobit.
Najbolji način da izbjegnu sukob interesa, smatra Lawrence M. Noble, član Američke izborne komisije, je da prodaju “sumnjivu” imovinu.
Međutim, ova pravila ne vrijede za predsjednika SAD i njegovog zamjenika, iako su stručnjaci upozorili Donalda Trumpa da bi se trebao riješiti svoje imovine koja bi ga eventualno mogla dovesti u vezu sa sukobom interesa. Trump se do sada na ovo oglušio, ističući kako ima u planu da svojoj dvojici najstarijih sinova prepusti da vode biznis.