Uprkos brojnim obećanjima kosovskih zvaničnika vizna liberalizacija još uvijek nije odobrena. Iako su tvrdili da su svi uslovi ispunjeni, liberalizacije neće biti dok ne bude ratifikovan Sporazum o demarkaciji granice sa Crnom Gorom i snažnije borbe protiv korupcije, poručuju iz Evropske komisije.
Predsjednik Hashim Thaçi uvjeren je da će građani Kosova uskoro moći da putuju bez viza u zemlje Šengen zone.
“Pozivam vas da lično nadgledate ispunjene uslove i zatražite odgovornost od vašeg osoblja kada se uslovi ne ispune na vrijeme i kvalitetno. Nedjelje i mjeseci koji nam predstoje odlučujući su za proces vizne liberalizacije jer smo većinu uslova već ispunili. Nećemo dozvoliti da nam sloboda kretanja kasni zbog nečijeg nerada”, rekao je Thaçi u izjavi za Kosovapres.
Bivši premijer, sadašnji predsjednik Kosova viznu liberalizaciju je obećao još 2010. godine, međutim sve do danas ostala su samo uvjeravanja da će to pitanje biti rješeno. Politički analitičar Imer Mushkolaj ne vjeruje da će do liberalizacije doći u 2017. godini.
“Kada bismo vjerovali obećanjima prije pet godina bismo mogli da se krećemo slobodno, bez viza”, kaže Mushkolaj.
Liberalizaciju viza u skorijem periodu ne očekuju ni predstavnici Samoopredjeljenja, a kao glavne krivce vide vrh vlasti za koji kažu da je upleten u organizovani kriminal i korupciju.
“Pokušali smo u nekoliko navrata da rješimo problem, ali bezusepješno, jer nisu izrečene presude čelnicima države koji su duboko upleteni u organizovani kriminal i korupciju, a dok god su tu, ne mogu da se izbore protiv samih sebe. Nemamo podršku međunarodne zajednice da sa ovakvim trendovima korupcije u obrazovanju i zdravstvu idemo naprijed. Zato nema integracija na bilo kom polju, pa čak ni pravo na slobodno kretanje”, rekla je Donika Kadaj Bujupi.
Međutim, poslanica Demokratskog saveza Kosova Vjosa Osmani napominje da pitanje liberalizacije nije samo u rukama Vlade Kosova.
“Zavisi i od pojedinačnih stavova zemalja članica, imajući u vidu da Ukraina i Džordžija čine korake u ovom pravcu, iako je puno puta rečeno da u poređenju sa ovim državama, ali i drugim državama u regiji, Kosovo zaslužuje bezvizni režim. Upotrebljavaju se dvostruki standardi, od Kosova se očekuje mnogo, naročito po pitanju borbe protiv organizovanog kriminala I korupcije, koji se smatraju neispunjenim uslovom”, rekla je Osmani za Kosovapres.
Podsjetimo, zvaničnici EU izjavili su da građani Kosova neće moći slobodno da se kreću sve dok Skupština ne ratifikuje Sporazum o demarkaciji i Vlada počne borbu protiv ozbiljnih slučajeva korupcije i organizovanog kriminala.