Od 140 predviđenih zakona za 2016. Skupština Kosova je usvojila 46, čime je ostvarila 32% zakonodavne agende. Prema podacima portala votaime.org, 24 zakona je u proceduri a 70 na čekanju.
Kako prenosi Radio Kosovo, za takav učinak partije vladajuće koalicije i opozicije upućuju međusobne optužbe.
Albulena Haxhiu iz pokreta Samopredjeljenja izjavila je da je vlada iskoristila sav svoj potencijla vodeći bezuslovne pregovore sa Srbijom, što je uticalo na rad Skupštine Kosova.
“Bez obzira što se ova vlada pokazala ambicioznom u pisanju prijedloga zakona, nije uspijela da ih poslijedi na vrijeme. Ali nije problem vremenskih rokova, već kvalitet tih zakona, jer se mi nerijetko suočavamo sa problemom kopiranja zakona iz različitih zemalja EU i onda se o njima glasa u skupštini bez da se oni prilagode okolnostima na Kosovu”, rekla je ona.
Sa druge strane, vladajuće partije smatraju da je upravo opozicija odgovorna za loše rezultate, odnosno za to što skupština nije ostvarila svoje planove.
Sadri Ferati iz Demokratskog saveza Kosova ističe da je u skupštini bilo velikih prepreka, kao što su prekidi sjednica, odlaganja, nasilje u skuptštini i nedolazak opzocije na skupštinske odbore.
Šef poslaničkog kluba Demokratske partije Kosova Zenun Pajaziti ocjenjuje da je za skupštinu 2016. bila najizazovnija godina od njenog osnivanja.
“Izazova je bilo zbog ponašanja članova skupštine. Imali smo nasilje u skupštini i zbog toga nije sve išlo normalno”, rekao je Pajaziti za Radio Kosovo.
Prema portalu Votaime.org (u prevodu: Moj glas), tokom 2016. skupština je održala 32 sjednice. Premijer Isa Mustafa je dva puta odgovarao na interpelaciju, jednom povodom pozivnog broja za Kosovo a drugi put povodom situacije na sjeveru.
Kako se prenosi, skupština je imala brojne debate, kao što su one o hapšenju policajca u Srbiji Nehata Thaçija, debata o vrijednostima rata OVK i povodom sumnjive smrti aktiviste Samopredjeljenja Astrita Deharija.