Španske internet magazin El Espanol (www.elespanol.com) objavio je članak pod naslovom “La Nobel de la Paz Suu Kyi podría ser cómplice de una limpieza étnica” – Dobitnica Nobelove nagrade za mir San Su Ći je moguća saučesnica u etničkom čišćenju.
U članku se navodi kako je Ured za ljudska prava UN-a zabrinut zbog toga što aktuelna premijerka Vlade Mijanmara San Su Ći otežava provođenje međunarodne istrage o zločinima nad muslimanima Mijanmara.
Rohinga musimani, navodi se u članku, izloženi su masovnim egzekucijama, silovanjima, mučenjima, paljenju imovine, a sve upućuje na zaključak da iza tih zločina stoji ne samo vojska nego i Vlada na čelu sa dobitnicom Nobelove nagrade za mir. Odnos nobelovke prema pitanju mijanmarskih muslimana, navodi se u članku, je pljuska za Nobelovu nagradu.
Ured za ljudska prava UN-a svakodnevno prima izvještaje o kršenju ljudskih prava nad muslimanima Mijanmara. Visoki komesar UN-a za ljudska prava Zeid Ra’ad Al Hussein optužio je Vladu Minanmara da sprečava dolazak nezavisnih istražitelja na područja na kojima su počinjeni zločini nad muslimanima i na taj način onemogoćavaju provođenje nezavisne istrage.
Vojska Mijanmara negira zločine, a Su Ći ih minimizira. Ona je pčetkom decembra izjavila kako “umjesto preuveličavanja i predstavljanja stanja u gorem svjetlu nego što jest, treba tražiti rješenje problema.” S druge strane, glasnogovornik UN-u u novembru je za britanski BBC izjavio: “Ono što se dešava u Mijanmaru je etničko čišćenje u pravom smislu riječi.”
“Trenutni val nasilja nad Rohinga muslimanima izazvan je napadom naoružane grupe na tri policijska punkta u oktobru mjesecu. Vlasti su za napad optužile Rohinga muslimane i čitavu zajednicu povrgli kazni, iako za svoje optužbe nisu iznijeli nikakve opipljive dokaze”, navodi El Espanol.
Human Rights Watch je predstavio javnosti fotografiju snimljenu iz satelita, koja potrđuje spaljivanje kuća Rohinga muslimana, a prema fotografijama koje posjeduju u ovoj organizaciji kažu kako se može potvrditi da je spaljeno oko 820 kuća na pet lokacija i to u periodu od 10. do 18. novembra ove godine. Ova organizacija osudila je ponašanje Vlade Mijanmara koja je za spaljivanje 1.200 kuća optužila “teroriste” i koja nezavisnim organizacijama za ljudska prava zabranjuje pristup stradalim područjima.
Ko Ko Linn, Rohinga aktivist trenutno nastanjen u Bangladešu, kazao je španskom magazinu: “Predstavnici Rohinga muslimana u zemlji i inostranstvu potpisali su proglas u kojem potvrđuju da je vojska protjerala oko 95 % muškaraca i većinu lidera muslimanske zajednice.” Oni rijetki koji se nisu povinovali prijetnjama i koji su ostali u svojim kućama, navodi se u članku, bili su podvrgnuti stravičnim zločinima vojske. Procjenjuje se da je više od 500 civila ubijeno od početka novog vala nasilja. Linn kaže: “Aktuelna vlada, jednako kao i prethodne, želi da pobije sve muslimane u Mijamaru.”
Očito je, kaže se u članku, da su Rohinga muslimani izloženi sistematskoj diskriminaciji, uskraćivanju osnovnih ljudskih prava, ograničavanju slobode kretanja, oduzimanju prava na posjedovanje imovine, zabrani da imaju više od dvoje djece, a većina pripadnika ove etničke grupe nema ni pravo na državljanstvo. Njima je, također, uskraćeno pravo na obrazovanje, izložreni su diskriminicaiji prilikom zaposlenja i većina njih nema mogućnost učestvovanja na izborima.
U svom godišnjem izvještaju Organizacija Amnesty Internacional upozorava da “vlasti Mijanmara ne čine ništa da spriječe rastući vjerski fanatizam i netrpeljivost (kod budista), niti se suprotstavljaju podsticanju na nasilje nad muslimanima.”
Rohinga aktivist Ko Ko Linn putem španskog magazina poručuje: “Ukoliko međunarodna zajednica nastavi ignorirati zločine nad Rihingama, mijanmarska vojska će nastaviti sa svojim zločinima. Ukoliko međunarodna zajednica ne učini ništa da spriječi etničko čišćenje, bit će saučesnik u istrebljenju Rohinga.”