“Već nekoliko mjeseci imamo problem sa učešćem srpskih ministara na sjednicama Vlade, međutim, ne možemo da djelimo poslove na albanske i srpske, jer smo svi dio iste Vlade i trebalo bi da radimo u interesu svih građana”, rekao je u emisiji “Razgovor” premijer Kosova Isa Mustafa.
Komentarišući smijenu Ljubomira Marića, Mustafa je istakao da je imao primjedbe na njegove izjave koje se kosile sa stavovima vlade.
”Marić je nekoliko puta javno istupao protiv Vlade”, rekao je Mustafa, dodajući da za takvog ministra nema mjesta u Vladi Kosova.
Premijer je ubjeđen da je Zakon o Trepči dobar, jer je njime predviđeno da rudarsko-metaluruški kombinat postane akcionarsko društvo, a njegovi radnici suvlasnici, što je jedinstven slučaj na Kosovu. Zbog toge nema razloga da ovaj zakon ne prihvate i Srbi na sjeveru, smatra Mustafa.
Statut Zajednice srpskih opština ne možemo da napišemo bez Srba koji bi zbog toga trebalo da se vrate u institucije, ističe premijer.
”Rješenje ne smije da bude jednostrano, zato očekujem da se (Branimir) Stojanović i (Dalibor) Jevtić uskoro vrate u institucije,” izražava očekivanje Isa Mustafa.
Najvažniji dio briselskog procesa je, prema njegovom mišljenju, primjena sporazuma, jer je puno dogovora koji su ili djelimično ili uopšte nisu sprovedeni.
“Postigli smo dobar sporazum o telekomunikacijama, ali smo puno zakasnili, jer je dogovor potpisan još avgusta prošle godine, a još 14 mjeseci smo čekali na sporazum o njegovom sprovođenju,”, rekao je on.
“Početkom naredne godine trebalo bi da rješimo pitanje pravosuđa na sjeveru, kada će glavni most koji povezuje Sjevernu i Južnu Mitrovicu biti otvoren za vozila i pješake, naveo je predsjednik Vlade.
Mustafa kaže da zid u Sjevernoj Mitrovici nije po projektu i on ne bi smio da dovede u pitanje otvaranje mosta i zahtjeva od EU da preuzme odgovornost za rješenje pitanja zida.
Briselski proces nije u dovoljnoj mjeri transparentan, nisu iskorišćene sve mogućnosti komunikacije sa javnošću, što doprinosi utisku da se dogovori prećutkuju.
Pitanje kidnapovanih i nestalih otvoreno je u Briselu i ubuduće bi trebalo da se razgovara o tome, ali i o vazdušnom, želježničkom i drumskom saobraćaju, kako bi se povezao prostor zapadnog Balkana.
Politika nestabilnosti loše utiče na povratak, ali razgovori u Briselu mogu doprinijeti rješavanju ovog pitanja. Preduzećemo sve neophodne korake kako bi svi oni koji žele mogli da se vrate u svoju zemlju i na svoju imovinu, koju niko nema pravo da prisvaja, ističe Isa Mustafa.
Kosovo neće dobiti viznu liberalizaciju, uvjeren je Mustafa, ukoliko do januara naredne godine Skupština ne usvoji Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom.
Sljedeće godine će u Njemačkoj, Francuskoj i Holandiji biti organizovani izbori, što će uticati da se EU ne bavi Kosovom, tvrdi premijer.
Predsjednik Vlade je u intervjuu za RTK2 kao u najveće uspjehe godine na izmaku uvrstio privredni rast i razvoj, kao i stupanje na snagu SSP-a. Uspehom u 2016. smatra i prijem Kosova u FIFU i UEFU i olimpijsko zlato, a neuspjehom viznu liberalizaciju, koja pokazuje da se Kosovo naredne godine mora posvetiti rješavanju unutrašnjih političkih problema.