Kulturu treba odvojiti od politike i približiti je ekonomiji i privredi, jer jedino tako možemo govoriti o kulturnoj strategiji. Sve dok to ne shvatimo, iznenađivaćemo se što Kosovo ima više uspjeha na savremenoj umjetničkoj sceni od Srbije – smatra srpski umjetnik koji živi u Parizu, bivši direktor Kulturnog centra Srbije u ovom gradu i sin srpskog i francuskog akademika Vladimira Veličkovića – Vuk Vidor.
“Kosovo posljednje četiri godine ima više uspjeha na savremenoj umjetničkoj sceni, nego mi u posljednjih 25 godina. Od učešća na Bijenalu posljednje četiri godine, oni ulažu ponekad i do milion eura, a mi oko 80.000 i plus što mi imamo paviljon tamo. Znači, mi imamo zgradu koja je naša, samo je treba održavati, a Kosovo je više uradilo i plasiralo je bolje svoje umjetnike čime je sebi napravilo bolji marketing, nego mi u posljednjih 25 godina,” navodi ovaj umetnik za “Blic”, dodajući:
“Šta dalje?! Oni su to ukapirali i krenuli su od nule, a mi sve vrijeme idemo po nekom inertnom sistemu, vođeni ubjeđenjima koja su apsolutno irelevantna danas. To treba da se shvati. Tako danas stvari funkcionišu. Kultura jednako ekonomija, kapital.”
Vidor ističe i da svaka prezentacija srpske kulture u inostranstvu pati od “neznanja u kojoj areni igramo”, da je kao direktor Kulturnog centra Srbije u Parizu od 2011. pokušao da promjeni nešto, ali i da je naišao na otpor sa raznih strana.