Britanski ministar spoljnih poslova, Boris Džonson, izjavio je da je ponosan što je Velika Britanija bila jedna od prvih država koja je priznala Kosovo 2008. godine, te dodao da će dvije zemlje ostati saveznici i u budućnosti.
On je na svečanoj sjednici u Skupštini Kosova govorio o odnosima Kosova i Velike Britanije, odgovornostima koju snose kosovski predstavnici, o odnosima sa Srbijom, kao i o radu Specijalnog suda za ratne zločine.
Kako je kazao, zadivljujuće je iskustvo to što se nalazi u potpuno transformisanoj Prištini, “u slobodnoj nezavisnoj Skupštini, i u evropskoj najmlađoj demokratiji”.
Dodao je da je uočio velike promjene u Prištini od njegove posljednje posjete prije 17 godina.
“Tada sam video drugačiji grad od ovog danas. Bio sam tu kada je britanska vojska došla iz Kačanika. Sjećam se da sam video radost na licima kosovskih seljaka i kako su na vojnike bacali ruže. Sjećam se zapaljenih džamija i sela koje su zapalile odlazeće snage. Sjećam se i šoka izbjeglica koji su odlazili u kolonama u traktorima. Tada sam se pitao kakvu budućnost očekuje ovu prelijepu državu, i kakvu vladu i društvo možemo da stvorimo, jer smo mi i NATO pomagali u tome. Razmišljao sam da li je moguće da se nakon te patnje i bola stvori funkcionalna demokratija”, kazao je Džonson.
On je dodao da je odgovor na to “transformisana zemlja gdje kosovski narod kontroliše svoju sudbinu putem izabranih predstavnika u Skupštini”.
Šef diplomatije Britanije je istakao da su državni zvaničnici i političke partije, sada kada je Kosovo nezavisno, odgovorni za svoj rad i da služe interesima svih građana.
On je precizirao da Kosovo treba da nastavi borbu protiv terorizma, nasilnog ekstremizma, korupcije i organizovanog kriminala.
Kada je riječ o regionu, Džonson je rekao da Velika Britanija želi da Kosovo bude snaga za miran i stabilan Balkan, a da se to postiže normalizacijom odnosa sa Srbijom, o čemu će, naveo je, govoriti i u Beogradu. Da bi se to postiglo, dodao je, potrebno je da odgovorni za ratne zločine budu iza rešetaka.
“Razumijem da je prošlost puna bola i od nijednog društva se ne može očekivati da izbriše ta sjećanja olako. Ali, Kosovo i Srbija djele zajednički interes a to je stvaranje normalnih odnosa. Vizijom lideršipa vjerujem da se to može postići. Takođe je potreban iskren pokušaj za korigovanje grešaka iz prošlosti. Oni koji su krivi za ratne zločine na svim stranama trebaju biti zatvoreni. To ću isto reći i u Beogradu. Zato je saradnja sa Specijalnim sudom za ratne zločine važna za Kosovo, ma koliko to teško bilo. Velika Britanija i ostali međunarodni partneri će pratiti izbliza rad specijalnog suda”, riječi su Džonsona.
Boris Džonson je takođe uputio saučešće porodici i prijateljima Astrita Deharija koji je preminuo prije nekoliko dana u pritvoru pod nerazjašnjenim okolnostima, te je pozivao sve strane na transparentnu istragu.
Sve ove poruke, dodao je on, su u duhu prijateljstva i onoga postignutog od proglašenja nezavisnosti.
Obraćanje je završio pozitivnim dostignućima Kosova, pomenuvši olimpijce koji su Kosovu donijeli zlato, svjetske pop zvijezde porjeklom sa Kosova i uspješne poduzetnike.
“Sigurno se suočavate sa izazovima, kao i sve zemlje. Ali sam siguran da se možete suočiti sa njima na način koji je izgledao potpuno nemoguć prije 17 godina. Siguran sam da danas, na osnovu onoga što ste postigli, možete imati sjajnu budućnost. U postizanju toga mogu vas osigurati da imate prijatelje i one koji vas podržavaju u Velikoj Britaniji”, zaključio je on.
Džonsonova posjeta Kosovu je dio njegove posjete Balkanu.
RSE