Loše i iskrivljeno držanje može dovesti do jakih bolova u leđima, vratu i ramenima. U nastavku pogledajte najčešće krivce za loše držanje kojih možda niste ni svjesni.
1. Saginjanje tokom korištenja mobitela
Dok čitamo poruke na mobitelu ili surfamo internetom, najčešće glavu i vrat saginjemo prema dole. Takav položaj stvara jak pritisak na vratnu kičmu. Zapamtite da mobitel ne bismo trebali držati u ravnini prsa, već u ravnini očiju.
2. Korištenje mašine za suđe
Ovo je još jedna tipična svakodnevna radnja koja može naštetiti našem držanju. Dugotrajno saginjanje leđa dok punimo i praznimo mašinu za suđe može uzrokovati bolove u leđima. Umjesto toga, probajte čučnuti tokom korištenja mašine. Ako nemate velikih problema s koljenima ili iz zdravstvenih razloga ne smijete stati u čučanj, ovo može biti i odlična svakodnevna vježba za noge i stražnjicu.
3. Neadekvatan grudnjak za velike grudi
Grudnjaci bi trebali rasteretiti naša leđa i vrat. Ako odaberemo neadekvatan model koji ne pruža pravilnu podršku grudima, pogotovo većima, samo ćemo dodatno opteretiti te dijelove tijela. Ako vam se kopča grudnjaka na leđima stalno podiže prema gore, to znači da nemate grudnjak dobre veličine. Zbog toga grudi mogu stvoriti pritisak na kičmu zbog kojeg se nakraju loše držimo i osjećamo bolove.
4. Nepravilno podizanje i držanje djece
Zaštitite svoja leđa i savijte koljena kada podižete mališane. Podizanje iz laganog čučnja smanjuje pritisak na kičmu. Izbjegavajte nošenje djeteta na ramenima ili ipak popularnu metodu nošenja “piška lonca” jer tako iskrivljujete kičmu.
5. Preferišete ravnu obuću
Obuća potpuno ravnih potplata nije zdrava za naše zglobove, leđa i kičmu, osim ako u pitanju nisu ortopedski modeli s ulošcima koji stopalu daju potrebno minimalno povišenje.
6. Vrtlarenje
Iako je vrtlarenje aktivnost koja sama po sebi opušta, zapravo nema tako dobar efekat na naša leđa. Tokom vrtlarenja provodimo puno vremena u pogrbljenom položaju. Pokušajte što češće mijenjati položaj ili svako malo ustati i razgibati se kako biste smanjili pritisak na kičmu.
7. Prenatrpani ruksaci
Baš kao što ni klasičnu torbu ne smijemo pretrpati stvarima, tako ni ruksak ne smijemo previše opteretiti. Oni su svakako bolji izbor od klasičnih torbi jer je pritisak na kičmu tokom nošenja ravnomjernije raspoređen, ali ako je previše težak, onda poništavamo njegov dobar efekat.
Kada stavite ruksak na leđa, podesite ga tako da bude što više na leđima. Vrh ruksaka trebao bi biti u nivou s velikom kosti koju osjetite u donjem dijelu vrata. Što jače stegnete naramenice ruksaka, to bolje, jer će vam ruksak biti više uz tijelo i tako ćete imati osjećaj da je lakši nego što zaista jeste.