Opekotine od sunca gotovo su identične alergijama na sunce (fotodermatoze) a najčešće karakterizira crvenilo, nadraženost, zatezanje, svrbež a kasnije plikovi, tamna boja i ljuštenje kože. Svi smo barem jednom u životu osjetili to neugodno stanje. Blage opekotine često prolaze same od sebe, dovoljno je skloniti se od jakog sunca.
Teže i učestalije opekotine dovode do oboljenja kože i preuranjenog starenja, pogotovo ako koži ne pomognete da se oporavi i obnovi. Ponekad je potrebno potražiti i savjet doktora, ali najčešće opekotine nisu tako akutne i pomagači se mogu pronaći u frižideru ili na policama špajza.
Osim što su prirodni, sasvim su pristupačni svakom džepu. Za početak, makni se na dan, dva s “najgoreg” sunca, onog od 11 do 16 h, nosite prigodnu odjeću i šešir te koristite kreme s visokim zaštitnim faktorima.
Alergije i opekotine od sunca je najbolje tretirati hladnim aromatičnim kupkama u koje dodate deset kašika jabučnog octa osam do devet kapi eteričnog ulja čajevca eukaliptusa, kamilice, lavande ili ružmarina.
Pijte puno tekućine kako ne bi dehidrirali. Ne tretirajte nadraženu kožu s uljima i maslacima jer oni zadržavaju toplinu pa će ti biti samo još gore
Maska od kriški svježeg krastavca ili naribanog krompira smirit će posebno opečenu i bolnu kožu. Nanesete li na kožu masku od hladnog jogurta, mlijeka i meda smirit ćeš svrbež i nastanak plikova.
Smjesa od mljevenog ječma, kurkume i jogurta, ako je nanesete na opečenu, ali već ohlađenu kožu, smirit će dodatno nadražena područja. Dva dana nakon “gorenja” najbolje je na kožu nanijeti sok aloa vere ili kantarionovog ulja (ulje gospine trave) koji će spriječiti pretjerano ljuštenje. Inače, kantarionovo ulje je fotosenzibilno (može izazvati crvenilo i otekline) i preporučuje se koristiti ga isključivo nakon sunčanja, a ne prije ili za vrijeme sunčanja.