Mit: Vitamin C odličan je za alergičare
Iako visoki nivoi vitamina C snižavaju nivo histamina, pokretača alergijskih reakcija, voće nije najbolji izbor za alergičare, upozorava stručnjakinja za alergije i astmu te eko-uređenje doma Robin Wilson iz američkog Udruženja astmatičara i alergičara. Jabuke, banane, breskve i šljive mogu uzrokovati slične simptome kao alergija na pelud trava i drveća. Stoga se preporučuje jesti voće u umjerenim količinama i bez kore. Takođe, može se staviti u mikrotalasnu pećnicu na 10 s što će deaktivirati proteine i spriječiti alergijsku reakciju.
Mit: Hipoalergenska pasmina psa neće pojačati alergiju
Hipoalergenske pasmine psa kao što su labrador, pudla i jorkširski terijer smatraju se pogodnim za alergičare zato što se ne linjaju jako, ali glavni alergen kod pasa nije njihova dlaka već protein koji izlučuju. Vjeruje se da ove pasmine luče manje alergena Can f 1, međutim to nije naučno potvrđeno. Stoga nakon svakog kontakta s psom obavezno treba oprati ruke sapunom, piše Shine.Yahoo.
Mit: Gdje nema prašine, nema ni mjesta alergijama
Prečisto okruženje pridonosi razvoju alergija i astme kod djece, potvrdile su brojne studije. Bez kontakta s bakterijama i virusima u ranom razdoblju života, imunitet ne zna kako reagovati na prljavštinu. To ga slabi i uzrokuje bolesti te alergijske reakcije.
Mit: Često tuširanje štiti od alergija
Iako se alergičarima preporučuje često tuširanje koje skida pelud i dlake ljubimaca, valja pripaziti u kakvoj se tuš-kabini tuširate. Zavjese od PVC-a ispuštaju otrovne ftalate i u kombinaciji s vlagom privlače plijesan koja uzrokuje alergijske reakcije. Bolji izbor su zavjese od najlona.
Mit: Jastučnice su dovoljna zaštita od grinja
Redovno mijenjanje jastučnica nije dovoljna zaštita od alergija. Preporučuje se koristiti navlake i hipoalergenske jastuke koji su otporni na čestice prašine, plijesni i grinja. Njih treba prati svaku nedjelju, dok se jastuci peru dva puta na godinu, a mijenjaju svake tri godine.
Mit: Osvježivači čiste zrak
Osvježivači zraka obiluju hemikalijama poput formaldehida, alkohola i naftnih destilata koji mogu podstaknuti alergijske reakcije, curenje nosa, kihanje i iritaciju disajnih puteva. Istraživanja su potvrdila da trećina ljudi ima problema sa zdravljem zbog prečeste upotrebe osvježivača i parfema. U posebnoj opasnosti su astmatičari jer čak i najmanje promjene u zraku mogu podstaknuti napadaje.