Lažan osjećaj sigurnosti – i dok vozila s pogonom na 4 točkova obično imaju bolje performanse po snježnim uslovima, tehnologija može vozačima dati lažan osjećaj sigurnosti. Premda su današnji automobili sigurniji, s boljom opremom i performansama, nisu svemogući po otežanim vremenskim prilikama. Stoga nije na odmet zadržati pažnju i koncentraciju, prenosi metro-portal.
4. Nedovoljna priprema – najopasniji dan na cestama je onaj kada snijeg prvi put padne. Mnogi vozači nisu pripremili svoja vozila za zimske uslove, i vjerovatno su još uvijek pod navikom vožnje po normalnim uslovima.
3. Premala udaljenost – mnogi vozači nenavikli na zimske uslove imaju lošu naviku da drže premali razmak od vozila ispred sebe. To naravno smanjuje vrijeme reakcije u slučaju da se dogodi nešto nepredviđeno. Preporučuje se udvostručiti udaljenost, osiguravajući si put kočenja od 6 sekundi. Drugim riječima, ako vozite brzinom od 20 km/h, udaljenost između vašeg i automobila ispred vas trebala bi biti 4 veličine vozila, dok ako vozite brzinom 50 km/h ona iznosi 12 veličina vozila.
2. Naglo kočenje – mnogi nagaze na kočnicu kada osjete da im točkovi počinju proklizavati. Nemojte to činiti jer time onemogućujete trakciju gume čime se gubi kontrola nad vozilom. Ono što bi ste trebali učiniti jest otpustiti papučicu gasa i na taj način usporiti vozilo. Guma koja se okreće znači da još uvijek postoji trakcija, a to vam je potrebno kako biste izbjegli koliziju.
1. Prebrza vožnja – ovo je jedna od najvećih pogreški u vožnji po snijegu. Vozači imaju lošu naviku da kada izađu na autoput misle kako mogu voziti uobičajenom brzinom. Prebrza vožnja smanjuje količinu vremena koja vam je potrebna da reagujete u slučaju opasnosti. Takođe, potrebno je 4 do 10 puta više vremena da se zakoči na snijegu ili ledu.