“Ja sam Muhamed Bego GradaĆĄÄeviÄ. Sin sam Mustajbega GradaĆĄÄeviÄa. Moj djed je hadĆŸi Muhamed-beg GradaĆĄÄeviÄ, zvani HadĆŸibeg, Äije ime ja nosim, a HadĆŸibeg je sin roÄenog brata Husein-kapetana GradaĆĄÄeviÄa. Ćœivim u njegovoj rodnoj kuÄi koja je sagraÄena 1786. godine. Adaptirano joj je krilo i majstori koji su to radili obiljeĆŸili su godinu opravke, 1858, koju mnogi pogreĆĄno uzimaju kao godinu gradnje te kuÄe. A nije taÄno, 1786. je sagraÄena”, poÄinje kazivanje najpoznatiji stanovnik danaĆĄnjeg GradaÄca, i to povodom 17. maja 1834. godine, kada je u Istanbulu, u progonstvu, umro Zmaj od Bosne, najpoznatiji borac za bosansku autonomiju u Osmanskom carstvu, ali i ĆĄire, koji je, kako se to kaĆŸe u predgovoru jedne od brojnih knjiga o njemu, one Husnije KamberoviÄa, “u pjesmi opjevan, u priÄi ispriÄan, u drami odigran, u historiji zapisan, u narodu ĆŸiv dok je svijeta i vijeka.”
Husein-kapetan GradaĆĄÄeviÄ je volio svoju Bosnu viĆĄe od sebe samoga, a Bosna to do danas nije zaboravila.
Äas ga spominju, Äas ne
“Kada je Austrija uĆĄla u Bosnu, moj djed hadĆŸi Muhamed-beg je, jer se priÄalo nema sada vjere, nema viĆĄe islama, nema ovog, onog, s porodicom odselio u Istanbul, gdje se rodio moj otac 1886. godine, dakle, upravo kada se ovoj kuÄi navrĆĄavalo stotinu godina. O tome se uvijek priÄalo u porodici, o slavlju tada prireÄenom. Moj je otac prvi put doĆĄao u Bosnu s osam godina, a kada su njegovi roÄaci rekli da nije tako kako se ranije mislilo da Äe biti za vladavine A-U, da se dĆŸamije ne ruĆĄe, nego Äak i grade, da je vjera islam dozvoljena, vratio se skroz. Sticajem nekih okolnosti, moj se otac poslije druĆŸio s Franjom Ferdinandom. Imam njegove pozive u kuÄi, pozive mome ocu da uÄestvuje na balovima, u BudimpeĆĄti, BeÄu, a tu su i telegrami moga oca, pa i jedan gdje kaĆŸe da bi on htio snositi troĆĄkove tog nekog bala u BudimpeĆĄti. Sve mi je to fotokopirao naĆĄ historiÄar Husnija KamberoviÄ, koji je i sam pisao o Husein-kapetanu. A pisali su joĆĄ mnogi”, kazuje Muhamed GradaĆĄÄeviÄ.
Smatra se da je Safvet-beg BaĆĄagiÄ pisao prvi, ali i da je zbog historijskih nesuglasica izmeÄu porodica BaĆĄagiÄ i GradaĆĄÄeviÄ bio subjektivan. “Po meni, studija rahmetli Ahmeta AliÄiÄa je nekako najobjektivnija”, smatra naĆĄ sagovornik, koji je, kao gimnazijalac, uÄio u ĆĄkoli da je Husein-kapetan bio feudalac, da je ĆĄtitio samo svoje interese, svoje feude.
“Uglavnom, bilo je sve o njemu u negativnom smislu, rijetko ko bi ga spomenuo i sjetio ga se (najiskrenije, i ovaj je tekst nastao zahvaljujuÄi tome ĆĄto je Husein-bega spomenuo u svojoj proĆĄloj kolumni Boris DeĆŸuloviÄ), ali to se promijenilo nastupanjem ove nazovidemokratije kada se o njemu poÄinje pisati na osnovu historijske graÄe i kada izlaze navidjelo njegove osnovne karakteristike, zbog Äega i jeste do danas najveÄi boĆĄnjaÄki nacionalni heroj, ali i ne samo boĆĄnjaÄki. Pa, on je u svome pokretu za bosansku autonomiju, jer je za njega osmanlijska Turska bila okupator, imao i katolike, i pravoslavne i muslimane, izjednaÄio je njihova prava. To je bio zaÄetak, danaĆĄnjim jezikom kazano, bratstva i jedinstva. Prvi put je bilo okupljeno cjelokupno stanovniĆĄtvo Bosne, ljudi svih klasa, svih konfesija u borbi za odbranu zemlje. Nije rijetkost i sada da za njim zaĆŸale i mnogi koji nisu muslimani. Poznajem puno Hrvata i Srba u, kako se ja ĆĄalim, ‘nahiji gradaÄaÄkoj’ koji imaju najpozitivnije miĆĄljenje o Husein-kapetanu i koji podrĆŸavaju ideju Preporoda da vratimo njegove kosti iz Istanbula”, govori Muhamed, napominjuÄi da su za to dobivena sva odobrenja.
“Od OpÄinskog vijeÄa, Kantona, Federacije, drĆŸave, Äak i od turske vlade. Nema nikakvih prepreka za ekshumaciju, ali ipak je ĆĄutnja oko toga. U pismu turske vlade stoji njihovi troĆĄkovi su do aviona, a od aviona bi trebalo da ih mi snosimo. Ma, ĆĄta je to, to je sanduk praha, ne moĆŸe niko reÄi da su pare problem”, smatra Muhamed.
Nakon ĆĄto je bosanska vojska na Äijem se Äelu nalazio Husein-kapetan poraĆŸena, GradaĆĄÄeviÄ bjeĆŸi u HabsburĆĄku monarhiju i, poslije silnih pregovora sa sultanom, seli u Istanbul, gdje i umire, navodno, od kolere, a neki smatraju da je otrovan, 17. augusta 1834. godine.
Imao je tada samo 32 godine.
Pred izbore poÄne priÄa
“ProĆĄli naÄelnik GradaÄca je uspio oboriti birtiju koja je bila iz Husejniju dĆŸamiju, a ĆĄto su neki navodili kao problem za vraÄanje. Koliko je meni poznato, i danaĆĄnji je reis, koji je isto iz GradaÄca, Husein ef. KavazoviÄ za to da se prvo sagradi turbe, a i bivĆĄi reis CeriÄ je podrĆŸao ideju Preporoda. Eto, svi su za, ali to se ne Äini. Ko bi trebao napraviti prvi korak? Po meni, OpÄina, pa onda dalje, sve redom. Ali, oni svaki put pred izbore poÄnu o ovome priÄu, proÄu izbori, sve se zaboravi. Rahmetli Adil-beg ZulfikarpaĆĄiÄ je meni slao prijatelja svog, doktora nauka Jalimana iz Zenice, uvjeravao da Äe i on snositi troĆĄkove. I ovaj naĆĄ privatnik, koji vrĆĄi prevoz, kaĆŸe: ‘Dajte meni, ja Äu prenijeti kosti o svome troĆĄku’. Da ja imam pare, ja bih to uÄinio. Znam da su i generali DudakoviÄ i DeliÄ rekli da on treba da uĆŸiva sve poÄasti, i kao drĆŸavnik i kao BoĆĄnjak, i armija treba da drĆŸi straĆŸu pred turbetom. Ć to se to ne bi organizovalo i zbog vjerskog turizma ako ne moĆŸe drugaÄije? Evo, MeÄugorje. Ne ĆŸelim nikoga omalovaĆŸiti, ali ovdje su istorijske Äinjenice, ovdje su sve nacionalnosti skupa. Sjatili bi se mnogi u GradaÄac”, tvrdi Muhamed Bego GradaĆĄÄeviÄ, pominjuÄi prof. Äazima HadĆŸimejliÄa, koji mu je priÄao da je posjeÄivao mezar Husein-kapetana u Istanbulu.
“NiĆĄane je postavio moj djed i Hamdija KreĆĄevljakoviÄ je objavio ĆĄta piĆĄe na tim niĆĄanima. Ukopan je u jednom kvartu, a kasnije je doĆĄlo do nekog premjeĆĄtaja, ali Turci nisu uklonili niĆĄane, samo su ih pomakli. Nastane zbog toga nesporazum, jer mnogi od hodĆŸa koji Äuvaju mezarje Ejjub, nedaleko od stare veterinarske ĆĄkole, ne znaju staroosmanski i ne znaju prevesti, pa se misli da se ne zna gdje je mezar. Zna se”, istiÄe Muhamed, koji ovako odgovara na pitanje ĆĄta bi preseljenje kostiju Zmaja od Bosne znaÄilo za danaĆĄnju, razjedinjenu Bosnu i Hercegovinu:
“Eto, i u ĆĄtampi izlazi povik: ‘Ustani, Husein-kapetane, nahrani ovu sirotinju’. Ne treba niĆĄta viĆĄe reÄi.”