One traže i njegovo izvinjenje zbog izjave da je ključan razlog za odlazak Albanaca sa Kosova privilegovani položaj nealbanskih, a posebno srpske zajednice.
“Ova izjava, koja dolazi od strane visokog funkcionera Vlade, još jednom otkriva licemerje i cinizam kada se govori o posvećenosti izgradnji multietničkog društva među političkom elitom u Prištini, a istovremeno pokazuje da su opravdani strahovi srpske i ostalih zajednica u vezi diskriminacije i nepoštovanja njihovih zagarantovanih prava, koja su samo mrtvo slovo na papiru”, navodi se u saopštenju.
Ocjenjuje se da to predstavlja i vid pritiska Prištine kojim se poručuje da se neće odustati od maksimalističkih stavova pri pregovorima u Briselu, kojima se “staje na put kompromisnom rješenju i dalje odlaže osnivanje Zajednice srpskih opština”.
“Izjava Muratija je, istovremeno, i vrlo opasna i predstavlja nastavak dobro poznatog manira da se za sve neuspjehe političke elite u Prištini krivica traži u srpskoj zajednici. Takve izjave vode ka mobilizaciji ljudi na etničkoj osnovi, koja je uperena prije svega protiv srpske zajednice i direktno ugrožava fizičku bezbjednost građana i imovine nealbanskih zajednica”, dodaju te organizacije.
U saopštenju se poziva na uspostavu principa poštovanja političke odgovornosti za izjave izrečene u javnosti kojima se jačaju postojeći etnički animoziteti i kojima se podriva politički proces u Briselu.
“Odgovornost za etničke odnose u jednom društvu uvijek treba da leži na većinskoj zajednici koja svojim postupcima treba da uveri pripadnike nealbanskih zajednica u svoju iskrenost i želju za pomirenjem”, ocjenjuje se u saopštenju.
Saopštenje je potpisalo 120 organizacija i pojedinaca članova Kosovsko strateško-akcione mreže među kojima su i Centar za orijentaciju društva iz Štrpca, Institut za razvoj civilnog društva iz Leposavića, Slobodna produkcija iz Novog Brda, Centar za razvoj zajednice iz Klokota i Institut za teritorijalni ekonomski razvoj iz Zubinog Potoka.