Kad neko spomene Japan, prvo na šta se obično pomisli su tačnost, preciznost, tehnologija i automobili.
Ipak, to je zemlja prepuna bizarnosti! Ovo su samo neke od tih stvari koje su moguće samo u Japanu:
1. Inemuri
Zamislite da zaspite na radnom mjestu. Kada bi vas nadređeni vidio, vjerovatno bi se izvikao na vas. U Japanu se šef neće zbog toga buniti, već će mu, vrlo vjerovatno, biti drago zbog toga.
Zašto? Zato što je jasno da ste u tom slučaju radili naporno i teško i da ste dali sve od sebe, pa ste u jednom trenutku otišli na zasluženi počinak. Ta praksa naziva se “inemuri”.
2. Srkanje
Koliko puta ste, još od najranijeg djetinjstva, dok jedete supu, od majke čuli: “Ne srči!”? E, pa, da ste rođeni u Nagasakiju, Jokohami ili bilo kom japanskom gradu ili selu, i da jedete popularne nudle, majka bi vas za srkanje pohvalila.
U Japanu ono znači uživanje u hrani i znak poštovanja prema kuvaru, pa kada jenom odete Japan, naručite nudle i dajte sebi oduška.
3. Soine – ja
Prevod bi glasio “spavajte zajedno”. Prvo takvo mjesto otvoreno je prije tri godine u Tokiju, a u njemu je dozvoljeno muškarcima da, uz novčanu naknadu, spavaju pored ženske osobe.
Posebni zahtjevi, kao što su “zaljubljeni pogledi” i milovanje kose dodatno se plaćaju. Ako biste pomislili da odete korak dalje, seksualne usluge se ne pružaju.
4. Festival golih
Hadaka Matsuri je ime festivala na kome se takmiče hiljade skoro potpuno golih muškaraca, koji golotinjom i “sportskim” igrama pokušavaju da otjeraju zle duhove i tako obezbijede sreću.
5. Mr. Kanso
Zamislite restoran koji nudi samo hranu u konzervama. Vjerovatno biste se okrenuli za 180 stepeni, proglasili vlasnika ludakom i pobjegli glavom bez obzira. S druge strane, u Japanu takav restoran postoji, gosti biraju konzerve i uživaju u posluženoj hrani.
6. Hoteli sa kapsulama
Vjerojatno najpoznatija stvar na ovom spisku su hoteli-kapsule. Prvi je otvoren u Osaki, a trend se kasnije proširio širom zemlje.
Kapsule su zapravo soba u koju teško da može da stane išta osim vas samih. Bez obzira na to, takvi hoteli i dalje uspješno opstaju na tržištu.
7. Božić u KFC-u
Iako Božić u Japanu nije nacionalni praznik a samo jedan odsto stanovništva se izjašnjavaju kao hršćani, Božić slavi veliki broj Japanaca.
Nekad davno, u božićno vrijeme, stranci su imali problema da pronađu ćurku, pa je još sedamdesetih godina KFC napravio kampanju kojom je pozivao ljude da dođu na mjesto gdje mogu da je nađu. Danas je odlazak u KFC božićna tradicija, a lanac brze prehrane poziva goste da rezervišu svoje mjesto čak dva mjeseca unaprijed.
8. Aparati
Aparati iz kojih možete da kupite vodu, poslastice i slično nisu neuobičajni nigde u svijetu, ali u Japanu su neuobičajena mjesta na kojima se oni nalaze.
Tako ćete iz njih moći da kupujute na planini Fudži i pored istorijskih hramova. U njima ćete moći svašta da pronađete, od jastoga pa do donjeg veša.
9. Otvaranje poklona
Kad dobijete poklon, običaj nalaže da ga ne otvorite sve dok vas osoba koja vam ga je poklonila ne zamoli da to učinite.
U prošlosti Japanci nisu nikada otvarali poklone pred onima od kojih su ih dobili, ali su vremenom ipak “ublažili” pravila. Takođe, vrlo je važno da ne cijepate papir prilikom otvaranja, pošto se to smatra nekulturnim.
10. Papuče za WC
Prilikom dolaska u japansku kuću izuvanje je obavezno. Ali kada u toj istoj kući idete na toalet, vjerovatno ćete ispred njegovih vrata pronaći papuče u kojima ulazite unutra.
Papuče su tu da bi se ne bi bilo kontakta između poda u WC-u i čistog poda u ostatku kuće.