Loša higijena i loše navike uslovi su za to da već u 30. mnogi nose zubne proteze i implante. Da se to ne bi desilo, treba obratiti pažnju na deset loših navika koje oštećuju zube.
1) DESNI PUŠAČA PODLOŽNIJI OBOLEVANjU
Pušenje stvara nikotinski pigment na zubima, a desni su podložnije obolevanju. Pušači imaju dvaput veće šanse da izgube zube od nepušača.
2) PIRSING JEZIKA ILI ZUBA
Metalni predmeti na jeziku ili zubima takođe su loš izbor za onoga ko želi zdrave zube. Neprestano udaranje metalom (pirsingom) po zubima oštećuje gleđ.
3) OTVARANjE FLAŠE I SKIDANjE ČEPOVA ZUBIMA
Ko ima ovako ružnu naviku, treba odmah da je se riješi. Ne samo što može da se ošteti zubna gleđ, već zubi mogu da se bukvalno polome.
4) POGREŠAN IZBOR ČETKICE I PASTE
Stomatolozi savjetuju da se ne kupuju grube već srednje ili meke četkice, a pasta za zube mora da sadrži fluor. Nije važna marka, kaže Mitrović, već podatak da li pasta ima ili nema fluora koji štiti zube.
5) NAGLE TEMPERATURNE PROMJENE
Zubnim desnima nikako ne odgovaraju nagle temperaturne promjene. Isto tako, žvakanje leda oštećuje zubnu gleđ.
6) PREGRUBO I NEADEKVATNO PRANjE ZUBA
– Zube ne treba snažno da ribamo jer to oštećuje nježnu kožu desni. Potpuno suprotno, zube treba da peremo laganim kružnim pokretima, gornju vilicu odozgo nadole, a donju odozdo nagore, kaže stomatolog Andrej Mitrović iz ordinacije „Mitrović dent“.
7) NEUKLANjANjE ZUBNOG KAMENCA
Obavezno jednom u šest mjeseci treba skidati kamenac jer se na tim naslagama talože bakterije koje ugrožavaju zube u desni.
8) KONZUMIRANjE GAZIRANIH PIĆA
Crno vino, kafa, tamni čajevi i gazirana pića, koja su puna šećera, u dodiru s bakterijama stvaraju kiseline koje razaraju gleđ zuba.
9) GRICKANjE OLOVKE
Nervozna navika, česta kod djece, oštećuje zube i škodi kako mliječnim, tako i trajnim zubima, kaže dr Mitrović.
10) GUMENE ILI TVRDE BOMBONE
Bombone su stari, dobro poznati neprijatelj zuba zbog šećera koji je kasnije uzročnik kvarenja zuba.