Desetine aktuelnih i bivĆĄih drĆŸavnih, entitetskih i lokalnih funkcionera u BiH su bivĆĄi vjerski sluĆŸbenici ili osobe koje imaju vjersko obrazovanje Islamske zajednice u BiH te, prema tome, kandidatura Mustafe CeriÄ, nezavisnog kandidata za Älana PredsjedniĆĄtva BiH, nije nikakav presedan, pokazalo je istraĆŸivanje bh. novinske agencije Patria (NAP).
Istovremeno, bilo je i sluÄajeva da vjerski sluĆŸbenici preÄu u politiÄke vode, a onda se vrate i na svoje pozicije u Islamskoj zajednici. Takav je sluÄaj sa Enesom ef. KariÄem, bivĆĄim dekanom Fakulteta islamskih nauka, imamom i uglednim vjerskim struÄnjakom. Ef. KariÄ je bio ministar obrazovanja kulture i sporta Federacije BiH u periodu od 1994. do 1996. godine.
Potom je, prije nekoliko godina, KariÄ iako bivĆĄi politiÄar bio legitimni kandidat za poziciju reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH, te mu bavljenje politikom nije predstavljalo prepreku. No, poraĆŸen je na izborima od strane CeriÄa.
Prema pravilima i praksi Islamske zajednice u BiH vjerski sluĆŸbenici i imami mogu biti svi svrĆĄenici medresa, vjerskih srednjih ĆĄkola u BiH. Tokom obrazovanja u tim ĆĄkolama uÄenici stiÄu znanje i zvanje za obavljanje poslova imama.
Prema tradiciji kod BoĆĄnjaka svi svrĆĄenici medresa dobijaju titulu efendija ili hodĆŸa. A, nije malo politiÄara u BiH koji su zavrĆĄili medrese u BiH, posebno Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu, najstariju obrazovnu instituciju na Balkanu i jednu od najuglednijih ĆĄkola, ne samo u BiH nego i mnogo ĆĄire.
MeÄu najpoznatijim politiÄarima, koji su ujedno i vjerski obrazovani, je i bivĆĄi Älan PredsjedniĆĄtva BiH, premijer i ministar Haris SilajdĆŸiÄ, zatim bivĆĄi predsjednik FBiH i drĆŸavni ministar Safet HaliloviÄ, aktuelni ministar izbjeglih i raseljenih FBiH Adil OsmanoviÄ.
Veliki broj takvih osoba koji uspjeĆĄno obavljaju svoj posao ima i u bh. diplomatiji, odnosno Ministarstvu vanjskih poslova BiH.
Bh. novinska agencija Patria donosi spisak od 10 poznatih politiÄara koji su u tu sferu doĆĄli sa vjerskim obrazovanjem, iskustvom i funkcijom te stekli zvanje efendije. Oni, zasigurno nisu jedini, ali nijhove karijere su dokaz da vjersko obrazovanje i funkcija nikada u bh. demokratiji nisu bili prepreka za politiÄki angaĆŸman.
1. Haris ef. SilajdĆŸiÄ, bivĆĄi predsjedavajuÄi PredsjedniĆĄtva BiH, premijer i ĆĄef diplomatije
2. Safet ef. HaliloviÄ, ministar u VijeÄu ministara BiH u viĆĄe mandata i predsjednik FBiH
3. Hasan ef. ÄengiÄ, bivĆĄi ministar odbrane i drĆŸavni zastupnik
4. Adil ef. OsmanoviÄ, aktuelni ministar u Vladi FBiH i bivĆĄi potpredsjednik RS
5. Safet ef. SoftiÄ, predsjedavajuÄi PredstavniÄkog doma FBiH i Sabora Islamske zajednice u BiH
6. Salmir ef. Kaplan, aktuelni ministar u Vladi FBiH, zavrĆĄio Medresu u Mostaru
7. Enes ef. KariÄ, bivĆĄi ministar obrazovanja FBiH
8. Senahid ef. BristiÄ, viĆĄestruki ambasador BiH
9. Ahmed ef. HaliloviÄ, viĆĄestruki ambasador BiH
10. Remzija ef. KadriÄ, zastupnik u NSRS, sada savjetnik u Ministarstvu sigurnosti BiH