“Poklon” zdravstvu EU: Sa Kosova otišlo 400 ljekara

Zdravstvene sisteme u državama regiona godišnje napusti više od 2.000 ljekara koji, tražeći adekvatno rješavanje egzistencijalnog pitanja, ali i napredovanja u struci, odlučuju da život i karijeru nastave u nekoj od razvijenijih evropskih zemalja.

Zdravstvene sisteme u državama regiona godišnje napusti više od 2.000 ljekara koji, tražeći adekvatno rješavanje egzistencijalnog pitanja, ali i napredovanja u struci, odlučuju da život i karijeru nastave u nekoj od ekonomski razvijenijih evropskih zemalja.

Osim specijalista, koji nakon dugogodišnjeg rada odlaze u inostranstvo, zemlje zapadnog Balkana napušta sve veći broj mladih ljekara, neposredno nakon završetka studija. Socijalno statusno pitanje i položaj doktora medicine u zdravstvenima sistemima nije dobar, plate su male, a stručnjaci upozoravaju da će, ukoliko se nastavi sadašnji trend, zdravlje postati privilegija rijetkih, piše Anadolu Agency (AA).

Iako ne postoje tačni podaci o tome koliko je ljekara napustilo zdravstvene ustanove u regionu, ljekarske komore i istraživačke organizacije procjenjuju da Srbiju godišnje napusti 600 ljekara, Makedoniju 500, Bosnu i Hercegovinu 350, Albaniju 150, Crnu Goru 20.

Prema podacima Hrvatske liječničke komore, tu zemlju su u posljednje tri i po godine napustila 524 ljekara, dok je u istom periodu sa Kosova otišlo njih 400.

Stručnjaci tvrde da je broj ljekara koji godišnje napuste navedene zemlje veći od podataka koje imaju ljekarske komore, s obzirom na to da kada završe medicinski fakultet nemaju obavezu da se prijave u registar ljekarskih komora a, osim toga, određen broj njih je i na birou.

Ljekari iz zemalja regiona najčešće odlaze Njemačku, Austriju, Švedsku, Norvešku, Veliku Britaniju ili Sloveniju, gdje im se uz višestruko višu platu, nude i bolji uslovi rada.

U 2016. godini iz Bosne i Hercegovine je prema nezvaničnim podacima otišlo više od 350 doktora medicine, a taj se trend, ocjenjuju stručnjaci, nastavlja i ove godine. Završetak medicinskog fakulteta, učenje njemačkog ili nekog drugog stranog jezika postaje prioritet mladih iz ove struke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.