Nizom događanja zemlje regije obilježavaju Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom u Drugom svjetskom ratu i Dan Evrope.
Devetog svibnja obilježava se Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom u Drugom svjetskom ratu i Dan Europe, koji se nizom događanja i ove godine obilježava diljem regije i Europe.
Tako u Zagrebu Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske obilježavaju pobjedu nad fašizmom, oslobođenje Zagreba i Dan Europe polaganjem cvijeća i vijenaca na groblju Mirogoj kod Zida boli, grobnice narodnih heroja.
Bit će održana i svečana akademija povodom obljetnice tih događaja, koju organiziraju Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske i Grad Zagreb.
U Sarajevu će biti održan Marš antifašista pod sloganom “I ja sam antifašista” u organizaciji Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine i Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata.
Vijenci će se polagati kod Vječne vatre i Spomenika ubijenoj djeci Sarajeva.
Predviđeno je i obraćanje sudionice Narodnooslobodilačke borbe, predsjednika SUBNOR-a i predsjednika SDP-a BiH.
Neradni dan na Kosovu i u RS-u
Svečano obilježavanje Dana Europe u Bosne i Hercegovine u organizaciji specijalnog predstavnika Europske unije i EUFOR-a bit će održano ispred Doma Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
U bh. entitetu Republika Srpska povodom Dana pobjede nad fašizmom neradni je dan.
Kao i svake godine, predviđeno je polaganje vijenaca, a po prvi puta ove će godine biti organiziran “Marš besmrtnog puka”, u kojem će sudionici u koloni nositi uvećane slike sudionika Drugog svjetskog rata, zastave ratnih jedinica iz NOR-a te transparente s prigodnim porukama.
U Beogradu će predsjednik Srbije Tomislav Nikolić položiti vijence na Spomeniku neznanom junaku.
U Podgorici će delegacije Crne Gore i antifašista položiti vijence na Spomenik Partizanu borcu na Gorici, a u Skupštini Crne Gore bit će održana rasprava na temu “Šta je antifašizam u Crnoj Gori danas”, uz sudjelovanje povjesničara, politologa i članova SUBNOR-a.
Na Kosovu je povodom Dana Europe neradni dan.
U Prištini i diljem Kosova će biti održan niz edukacijskih, sportskih i kulturnih aktivnosti.
Kapitulacija nacista
Deveti svibanj se diljem svijeta proslavlja kao Dan pobjede u Drugom svjetskom ratu jer je tog dana 1945. godine potpisana bezuvjetna kapitulacija nacističke Njemačke.
U ime Njemačke akt je potpisao feldmaršal Wilhelm Keitel, u ime Sovjetskog saveza maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski zrakoplovni general Arthur Tedder.
Iako je rat završen tek nekoliko mjeseci kasnije, kapitulacijom carskog Japana, u svim zemljama Europe 9. svibanj se obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom.
U ratu, koji je trajao nešto manje od šest godina, sudjelovala je 61 država i blizu 110 milijuna vojnika, a poginulo je između 55 i 60 milijuna ljudi.
Prema podacima Državne komisije Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, u tadašnjoj Jugoslaviji je ubijeno više od 1,7 milijuna ljudi, među kojima nešto više od 300.000 boraca.
Deklaracija Roberta Schumana
Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom obilježava se i kao Dan Europe u spomen na povijesnu deklaraciju Roberta Schumana iz 1950. godine.
Tadašnji francuski ministar vanjskih poslova i jedan od pokretača europske integracije iznio je ideju o novom obliku političke suradnje u Europi koja bi učinila rat između europskih nacija nezamislivim i nemogućim.
Schumanov plan se smatra začetkom procesa europskih integracija.
Godinu dana nakon predlaganja Schumanovog plana Francuska, Savezna Republika Njemačka, Italija, Belgija, Luksemburg i Nizozemska u Parizu su potpisale Ugovor o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik.
Kasnije je, Rimskim ugovorom iz 1957. godine, osnovana Europska ekonomska zajednica, a potpisivanjem ugovora u Maastrichtu 1992. godine nastala je Europska unija.
Europsko vijeće je 1985. godine odlučilo da se dan objavljivanja deklaracije, 9. svibanj, obilježava kao Dan Europe, ne samo u EU, već i diljem svijeta.