Kad su diplomate u poseti nekoj zemlji, bezbjednost je najvišem nivou. Tako je bilo i prije 40 godina kada je Beograd ugostio više od 30 delegacija Konferencije za ekonomsku bezbjednost i saradnju – KEBS. Ipak, veliki događaj mogla je da ugrozi otmica aviona.
Dok su diplomate pregovarale u Sava centru, u Surčinu se odvijala prava drama. Da nije bilo njega, u svet bi o Jugoslaviji kao organizatoru skupa KEBS-a otišla negativna slika. Đorđe Holjac je čovjek koji je spasio čast Beograda.
“Sa unutrašnje linije Varna-Sofija avion je otet, i otmičar dolazi u Beograd da otme kerozin i nastavi put za Zapadnu Nemačku. Tada je Tito konsultovan a on je rekao: energično i bez žrtava. Što znači energično, ne može dalje, ali da niko ne smije da bude ranjen a još manje smrtno pogođen”, kaže inspektor u penziji Đorđe Holjac.
Otmičar, sin bugarskog policajca, zahvaljujući tajnoj i efikasnoj operaciji jugoslovenskih bezbjednosnih službi, brzo je razoružan.
“Ovo se sve završilo za dva sata i Tito se oduševio. Išao je kod Brežnjeva i Kartera i pričao ‘šta ovi vaši Delta odredi ništa ne rade, a vidi moje specijalce'”, napominje Holjac.
Iako, kaže, nema dokaza, vjeruje da je to bio test na koji je Bugarska stavila Jugoslaviju.
“Ali kako to baš da se desi prva otmica, i baš u Beogradu i baš u vrijeme KEBS-a, malo je ovako, ne treba čovjek policijski nos da ima i da razmišlja da shavti da to ipak. Zašto se to tada nije govorilo? Iz bezbjednosnih, iz političkih odnosa o tome nije bilo uputno da se priča”, napominje Holjac.
A danas ovog inspektora na dramu podsjeća samo orden kojim ga je Tito odlikovao za hrabrost. Ček od 5.000 dinara odavno je potrošio.