Njemačka Ambasada u Prištini: Novi legalni putevi do posla u Njemačkoj – ali ne putem traženja azila!

Državljani Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Bivše jugoslovenske Republike Makedonije, Crne Gore i Srbije gotovo da nemaju nikakve šanse da im u Njemačkoj bude odobren izbjeglički azil s obzirom da dolaze iz sigurnih zemalja porjekla. Svi koji ulaze u Njemačku sa ciljem da podnesu zahtjev za azil, pa onda čekaju da im zahtjev bude odbijen, moraju računati sa zabranom ponovnog ulaska na teritoriju kako Savezne Republike Njemačke tako i cijelog Šengenskog prostora, i to na duži period. Pored toga, prijeti im opasnost da budu prinudno vraćeni!

Odredbe koje će stupiti na snagu 01. januara 2016. godine olakšaće državljanima tih država zasnivanje radnog odnosa.

Nastavite sa čitanjem:

Ukoliko želite da podnesete zahtjev za vizu u cilju zasnivanja radnog odnosa u Njemačkoj, morate da vodite računa o sljedećim koracima:

  1. Potreban Vam je ugovor o stručnom obrazovanju ili o radu za radno mjesto u Njemačkoj.
  2. Vaš budući poslodavac je dužan da kod Savezne agencije za zapošljavanje u Njemačkoj pribavi radnu dozvolu za Vas. Tamo se utvrđuje
  • da nema državljana Njemačke niti EU koji su dovoljno kvalifikovani za to slobodno radno mjesto;
  • da su uslovi rada u skladu sa radnim uslovima koji važe za njemačke državljane, naročito u odnosu na mjesečnu zaradu koja po visini mora da bude identična sa platom koju zarađuje njemački državljanin za isti posao.
  1. Tek nakon što je Vaš poslodavac bude rješio ova pitanja u neposrednoj komunikaciji sa nadležnim organima u Njemačkoj te proslijedio Vama svu tu dokumentaciju, možete se obratiti Ambasadi Njemačke u Prištini i podneti zahtjev za izdavanje vize radi zasnivanja radnog odnosa. Dakle, neophodno je da prethodno završite svu proceduru i tek onda da se obratite Ambasadi! Detaljnije informacije naći ćete na internet prezentaciji Ambasade (od 2016. godine).

Ukoliko ste već jednom boravili u Njemačkoj i studirali ili radili tamo ili ukoliko ste već jednom podnijeli zahtjev za azil u Njemačkoj, obavezni ste da o tome obavjestite Vašeg budućeg poslodavca. U tom slučaju poslodavac je dužan da pribavi preliminarnu saglasnost službe za strance.

Nemojte prećutati ni jedan boravak u Njemačkoj! U suprotnom će nadležne službe odbiti Vaš zahtjev za vizu, jer će tokom obrade zahtjeva utvrditi svaki Vaš boravak u Njemačkoj!

Ukoliko ste ranije, kao tražilac azila ili na osnovu privremenog odobrenja boravka, tzv. duldung-a,  primali novčanu ili materijalnu socijalnu pomoć, moći ćete tek po isteku 24 meseca nakon Vašeg izlaska iz Njemačke da dobijete radnu dozvolu.

Ukoliko ste između 1. januara 2015. i 24. oktobra 2015. godine podnijeli zahtjev za azil u Njemačkoj i još uvijek boravite u Njemačkoj, možete se pozvati na ove odredbe jedino ako odmah po objavljivanju ovih novih odredbi napustite Njemačku. Neophodno je da povučete zahtjev za azil.

U potrazi za radnim mjestom možete se obratiti

  • Centralnoj agenciji za posredovanje u pronalaženju zaposlenja (ZAV) – telefon: ++49 228 713 13 13.
  • Onlajn-berzi za slobodna radna mesta koju provodi Savezna agencija za rad:www. jobboerse.arbeitsagentur.de.

Više informacija na Vašem jeziku možete da nađete na sajtu njemačkog Saveznog ministarstva za rad i socijalna pitanja http://www.bmas.de/DE/Presse/Meldungen/2015/arbeiten-in-deutschland

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.