Njemački i švicarski mediji: Neuspjeh “srpskog patriote” Jeremića

‘Istočnim Evropljanima’ nacionalni prestiž bio važniji od prodornog kandidata za generalnog sekretara Ujedinjenih naroda.

Švicarski list Neue Zurcher Zeitung objavio je kako je u kandidaturi za generalnog sekretara Ujedinjenih naroda bivši ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić “previdio da se morao kandidirati kao međunarodna figura integracije, a ne kao srpski patriota – na tome je i pao”.

“Zapravo je pretenzija istočnih Evropljana na mjesto generalnog sekretara UN-a bila nesporna, kao jedina od pet grupa zemalja koje još nikada nisu držale ovu najvišu funkciju”, piše list nakon izbora Portugalca Antonija Guterresa za nasljednika Bana Ki-moona, prenosi Deutsche Welle.

Švicarski dnevnik dodaje da Istočnoj Evropi “nije manjkalo ni sposobnih kandidata, ni međunarodne podrške”.

“Ali, od toga nije bilo ništa. Sedam od deset kandidata, koji su početkom oktobra još bili u trci, dolazi zaista iz Istočne Evrope, ali nijedan nije pobijedio. Umjesto da nastupe jedinstveno, oni su bili razjedinjeni.”

List svoju tvrdnju da je “istočnijim Evropljanima nacionalni prestiž važniji od prodornog kandidata” potkrepljuje “reakcijom Srbina Vuka Jeremića, koji je završio na drugom mjestu, iza Guterresa”.

“Mislim da imamo razloga da budemo ponosni na naš rezultat, a to je drugo mesto u svetu, a na čelu istočnoevropske grupe”, rekao je on i dodao: ”Time smo napravili značajan doprinos podizanju vidljivosti i ugleda naše zemlje.”

“Jeremić je previdio da se morao kandidirati kao međunarodna figura integracije, a ne kao srpski patriota. Na tome je i pao”, navodi ovaj dnevnik.

‘Prokockali šansu’

List tvrdi da se Jeremić, “kao ministar vanjskih poslova i predsjedavajući Generalne skupštine UN-a, profilirao, prije svega, tvrdim stavom prema kosovskoj nezavisnosti i članstvu u UN-u”.

“Time je osigurao sebi nenaklonjenost i, izvjesno, veto Amerikanaca. Njegove tijesne veze s Moskvom su mu samo dodatno škodile, s obzirom na to da se ledeno doba između Rusije i SAD-a nadvilo nad ovim izborom.”

Ciriški dnevnik nema dobro mišljenje ni o nastupu ostalih kandidata iz regije.

“Slična fatalna kombinacija geopolitičkog natezanja i sitnonacionalnih interesa oborila je i obje Bugarke: Irinu Bokovu i Kristalinu Georgijevu. Bokova je počela kao favoritkinja, s iskustvom u birokratiji UN-a, važila je kao dobro umrežena u Moskvi i Washingtonu, pa je izgledalo kako je to način da se doskoči potrebi da UN konačno dobiju ženu na čelu”, navodi list i dodaje da je “ljetos, međutim, protiv nje počela medijska kampanja s nevidljivom pozadinom, tokom koje je optužena za korupciju i preveliku bliskost [s predsjednikom Rusije Vladimirom] Putinom”.

“Kako Bokova ni u usmenim izlaganjima nije bila ubjedljiva, bugarski premijer Bojko Borisov ju je krajem septembra nabrzinu zamijenio evropskom komesarkom Kristalinom Georgijevom, koja je, opet, bila previše ukotvljena u zapadne institucije da bi bila prihvatljiva Rusiji”, piše u tekstu.

Švicarski dnevnik navodi da je “Istočna Evropa, politički podijeljena kad je riječ o mnogim pitanjima, ionako laka kategorija u UN-u”.

“Zato ova regija sebi nije smjela dozvoliti greške, ukoliko je htjela zadržati šansu za najvišu funkciju. Ali, nju su istočni Evropljani prokockali i sada će izvjesno morati čekati najmanje cijelu deceniju kako bi dobili mjesto generalnog sekretara”, zaključuje list.

Kompromisni kandidat

Njemačka štampa u petak donosi komentare o Antoniju Guterresu, koji se uglavnom vidi kao kompromisni kandidat, jer je i sam tokom političkog života bio čovjek kompromisa.

Neue Osnabruecker Zeitung računa na Guterresovo iskustvo.

“U vremenima u kojima su milioni ljudi u bijegu širom svijeta, a izbjegličko pitanje dominira međunarodnom politikom, UN-u bi mogao dobro doći čovjek poput bivšeg šefa UNHCR-a. Osim iskustva u UN-u i na mjestu portugalskog premijera, Guterres će na novoj funkciji moći poentirati i ličnim kvalitetima. Zastupa čvrste vrijednosti, retorički je spretan i važi za dobrog posrednika”, ocjenjuje ovaj njemački list.

Mindener Tageblatt naziva 67-godišnjeg Guterresa “profesionalcem međunarodne diplomatije”.

“On poznaje institucije koje sada treba voditi i hitno reformirati, kao i minska polja globalne ‘igre prijestolja’. U toj igri UN i generalni sekretar, uprkos impozantnom konceptu, imaju samo ulogu statiste. Utoliko je veći izazov za osobu koja je na čelu UN-a. Guterresu treba poželjeti da bude sretne ruke. A hoće li svijet postati bolji i, prije svega, mirniji – o tome odlučuju drugi”, piše ovaj dnevnik.

Na tom tragu su skeptični i u drezdenskom Saechsische Zeitungu.

“Guterres možda jeste iskusni politički profesionalac, koji dobro poznaje probleme krizne regije. Ali, može biti da Portugalac nije dovoljno jaka ličnost kakva je hitno potrebna UN-u. Nije čovjek koji bi mogao parirati velikim silama, koji bi ih podsjećao na njihovu globalnu odgovornost”, smatra taj list.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.