Danas se obeležava 12 godina od usvajanja Ustava Кosova koji je ratifikovan 9. aprila 2008, a stupio je na snagu 15. juna te godine, piše Koha i podseća da je ustav najviši pravni akt koji garantuje osnovna prava i slobode svih građana. Ipak ovogodišnje obeležavanje ovog datuma pada baš u vreme najvećih kritika kosovskog ustava zbog njegovih nedostataka koji su doveli i do blokade političkih procesa.
Veći deo aktuelnog kosovskog ustava izveden je iz plana Martija Ahtisarija, navodi Koha.
Ustav definiše Кosovo kao državu sa neutralnim shvatanjem religije – Član 8. Sadrži 14 poglavlja i 162 člana, a 9. april zvanično je državni praznik na Кosovu, što znači da institucije danas ne rade.
Mnogi politički akteri i poznavaoci prilika na Kosovu smatraju, međutim, da je neophodna promena Ustava Kosova jer su mnoge njegove odredbe u suprotnosti sa stanjem na terenu.
Različita tumačenja ustavnih odredbi, naročito u pogledu rokova za određivanje mandatara i formiranje vlade, dovode u nedoumicu čak i pravne stručnjake na Kosovu. O tome se prethodnih dana dosta govori, u pogledu neslaganja između predsednika Hašima Tačija i smenjenog premijera Aljbina Kurtija.
Politički analitičar Driton Tafalari za Kosovo onlajn rekao je povodom aktuelnih pregovora o novoj vladi da je neophodna izmena ustava, koja bi omogućila da partije u parlamentu formiraju vladu ukoliko obezbede većinu poslanika bez obzira koje mesto su na izborima osvojile, što je uobičajena politička praksa u svetu.
O promenama odredbi Ustava govori se sada i povodom odlučivanja o zabrani kretanja u vreme epidemije, jer je Ustavni sud proglasio za neustavnu odluku odlazećeg premijera Aljbina Kurtija da na Kosovu ograniči kretanje i donese druge mere radi suzbijanja epidemije.