U cilju promocije i očuvanja kulturnog nasleđa Janjeva, grupa entuzijasta potpomognuta sredstvima Evropske unije napravila je interaktivnu mapu obilaska znamenitosti ove varošice i šetnja kroz Janjevo tada postaje šetnja kroz vekove, prenosi RTK2.
Mesto nadomak Lipljana ima bogato kulturno nasleđe, a u cilju promocije i zaštite istorijskih lokaliteta napravljena je interaktivna internet aplikacija, koja kroz video – priče i fotografije vodi posetioce na putovanje kroz vekove.
“Imali smo priliku da u okviru projekta ‘Međuetnički dijalog kroz inkluzivnu zaštitu kulturne baštine’ uključimo i Janjevo kao deo istorijskog predanja, Zato mislim da je veoma važno da sačuvamo i nematerijalno kulturno nasleđe poput predanja”, rekao je savetnik kancelarije EU za zajednice Stefano Njoki.
Istorija hrvatske zajednice u Janjevu vezana je za rudarstvo u Novom Brdu i na Kopaoniku.
Danas je u njemu uglavnom starije stanovništvo, jer mladi odlaze u Hrvatsku.
“Poznavanje svoje istorije i tradicije, a Janjevo ima zaista dugu tradiciju od 600 godina, je nešto što je i važno i potrebno da danas Hrvati ovde, koji su nažalost malobrojni, znaju kako su imali vrlo živu i vrlo snažnu tradiciju. Vrlo je važno da ljudi u Zagrebu, ali i u celoj Hrvatskoj ili u Evropi znaju šta je Janjevo, šta su Janjevu dali Hrvati”, rekla je ambasadorka Hrvatske na Kosovu Danijela Barišić.
Kako bi predstavili kulturni i ekonomski identitet Janjeva, prezentacijom su obuhvaćene znamenitosti ove varošice, a materijal je prikupljen snimanjem intervjua kroz predanja pripadnika različitih zajednica.
Ipak, život u tom mestu nije lak, ali se Janjevci ne žale na međuetničke problem, ono što ih zajedno muči su nezaposlenost i vodosnabdevanje.
“U Janjevu živimo vrlo dobro. Nemamo nikakvih međuetničkih problema, jedini problem je nedostatak posla, ali i vode koju nemamo”, kaže Gaši Šaćiraj.